Škornice šípolistá patří mezi rostliny tradiční čínské medicíny. Jedná se např. o účinné afrodiziakum, proto se jí dnes říká „přírodní viagra“ či „bylina prostopášného kozla“.
Výskyt: škornice šípolistá pochází z Číny. Postupem času se ovšem z Východní Asie rozšířila i do dalších oblastí světa, takže dnes roste i na jiných místech.
Popis a účinné látky: tato rostlina z čeledi dřišťálovitých obvykle dorůstá do výšky 30 cm, ačkoli někdy se může dostat až na půl metru. Její listy jsou menší a mají šípovitý tvar. Květy, které se objevují od dubna do května, jsou drobné a mají žlutou nebo oranžovou barvu. Plodem je tobolka. Z účinných látek musíme jmenovat flavonoidy, vitamín E, steroly, tanin, organické kyseliny a polysacharidy.
Užitečné části: používány jsou především listy.
Škornice šípolistá a léčivé účinky
Škornice šípolistá patří mezi rostliny, která už po mnoho staletí nacházejí uplatnění v tradiční čínské medicíně, a to např. jako afrodiziakum, jež v tomto ohledu působí na muže i na ženy. Na tom se podílí především obsažený flavonoid ikarin. Listy rostliny mohou mužům pomoci i s poruchami potence či tvorbou spermií, u žen prý mohou mít dokonce kladný vliv na neplodnost.
Škornice šípolistá ovšem na lidský organismus účinkuje i jinak. Pozitivně působí na psychiku, kterou dokáže zklidnit a účinkovat může i při úzkostech a depresích. Pomáhá také krevnímu oběhu a používá se k léčbě revmatismu a chronických onemocnění ledvin. Kladný vliv má také na imunitu, pokožku či osteoporózu. Doporučována nicméně není těhotným a kojícím ženám a malým dětem.
Využití škornice šípolisté
Ze škornice šípolisté si můžete připravit nálev. Stačí zhruba 5 až 10 g drcených listů rostliny přidat do 350 ml vroucí vody a dát na 10 minut vařit na mírném ohni. Následně můžete ještě chvíli nechat louhovat, přecedit a vypít. Připravit si ovšem lze také extrakt. V každém případě byste oba tyto nápoje měli pít pouze jednou denně. I tak vám ovšem zřejmě pomohou (nejen) v ložnici.
Škornici šípolistou si můžete vypěstovat, o čemž se ostatně dočtete v následujícím odstavci, nicméně lze si ji rovněž pořídit. K dispozici kupříkladu máte řezanou nať, ale zakoupit si je možné rovněž tinkturu. Některé obchody prodávají také extrakt z listů, který obsahuje různé množství ikarinu. Navíc si lze tuto bylinku opatřit i ve formě kapslí, případně kapek. Máte tedy skutečně na výběr.
Pěstování škornice šípolisté
Škornice šípolistá je trvalka, kterou lze pěstovat i jako okrasnou rostlinu. Vyhovují ji především stinná stanoviště, která jsou dobře chráněná před slunečními paprsky. Prosperovat přitom bude v půdě bohaté na živiny. A rozhodně jí neuškodí pravidelné přihnojování a kypření půdy. Zahrádkáři škornici pěstují např. na skalkách, které může zkrášlovat pod dobu několika let.
Upozorňujeme: pokud se zajímáte o účinná přírodní afrodiziaka, můžete se pochopitelně zaměřit i na další rostlinky. K lepší orientaci máte koneckonců k dispozici náš článek o bylinkách s afrodiziakálními účinky, které mohou pomoci zvýšit váš sexuální apetit.
Napište komentář