Šater latnatý: „nevěstin závoj“, který se dříve používal i v léčitelství

Latinský název: Gypsophila paniculata

Šater latnatý (zdroj: Samphotostock.cz)

Šachor latnatý je rostlina, která dnes nachází nejčastěji uplatnění při aranžování květin. Dříve se ovšem používal také v léčitelství.

Výskyt: šater latnatý je původním druhem na jihovýchodě střední Evropy a ve východní Evropě. Dnes ovšem roste i v dalších částech „Starého“ kontinentu, stejně jako v Asii, Severní Americe a v Austrálii.

Popis a účinné látky: jedná se o trvalku z čeledi hvozdíkovitých, která může být vysoká až 1 m. Jde přitom o dosti statnou rostlinu, neboť ji tvoří několik rozvětvených lodyh, jež jí dávají kulovitý vzhled. Listy jsou dlouze kopinaté, drobné, lesklé a přisedlé a květy jsou rovněž nevelké. Objevují se přitom v červnu a červenci a mají bílou (a někdy i narůžovělou) barvu. Plodem je kulovitá tobolka. Z účinných látek musíme jmenovat především saponiny.

Užitečné části: v léčitelství je využíván kořen rostliny, jinak je pěstována pro stonky s květy.

Šater latnatý a léčivé účinky

Šater latnatý rozhodně nelze považovat za zázračnou léčivou bylinu. Dnes je v tomto ohledu využíván spíše výjimečně, takže v léčitelství se používal především v minulých dobách. Uplatnění přitom nacházel zejména černohnědý kořen, který byl vyhrabáván zejména na podzim, následně byl omyt, oškrábán, oloupán, nakrájen na plátky a poté byl dán usušit. Nejednalo se tedy o vůbec nic složitého.

Jak už jsme zmínili výše, šater latnatý obsahuje saponiny, což jsou sloučeniny, které mají mnoho biologických účinků. Rostlina díky tomu působí např. laxativně, lze ji tedy využít jako přírodní projímadlo, takže má kladný vliv na trávení. Zároveň se dříve používala i díky svým spermicidním účinkům, takže byla ochranou proti nechtěnému otěhotnění (spermicidy jsou látky znesnadňují pohyb a oplozovací schopnost spermií). Vnějšně navíc kladně působí na pokožku, neboť má hojivé a regenerační účinky.

Šater latnatý jako „nevěstin závoj“

Šater latnatý je dnes pro své léčivé účinky využíván spíše výjimečně. Uplatnění totiž nachází především při aranžování květin. Říká se mu přitom „nevěstin závoj“. Vzhledem k tomu, že disponuje pouze drobnými květy, používá se jako doplňkový materiál k řezaným nebo sušeným květinám. Nabízí se např. kombinace s růžemi, gerberami anebo s jiřinami, což vytváří velmi pěkné barevné kombinace.

Asi nepřekvapí, že „nevěstin závoj“ často nachází uplatnění ve vazbách slavnostních květin, a to především květin svatebních. Ostatně větší množství menších a křehkých kvítků skutečně vizuálně připomíná krajkový závoj. Navíc navozují pocit jemnosti a vzdušnosti, takže se opravdu jedná o rostlinu, která je do květinových vazeb jako dělaná, tudíž se poměrně často pěstuje…

Pěstování šateru latnatého

Vzhledem k tomu, že se jedná o statnou rostlinu, její sazenice je vhodné vysadit na záhon, kde budou mít dostatek prostoru k růstu. Šater latnatý vyžaduje slunná stanoviště a vyhovuje mu i lehká a propustná půda (může být běžná zahradní, nesnáší ale půdu přemokřenou a jílovitou). Rostlina nutně nepotřebuje vydatnou zálivku, za to ji je vhodné během silných mrazů chránit mulčem, a to např. chvojím.

Upozorňujeme: do čeledi hvozdíkovitých je řazena rovněž bylinka s názvem mydlice lékařská. Jak napovídají oba její botanické názvy, jedná se o přírodní mýdlo i šampón pro domácnost, zároveň má ale také poměrně zajímavé léčivé účinky.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*