Svízel syřišťový účinně pročišťuje organismus a pomáhá při hubnutí

Latinský název: Galium verum

Svízel syřišťový (zdroj: vlastní galerie autora)

Svízel syřišťový je bylinkou, která není příliš známá, přesto dokáže člověku pomoci s mnoha neduhy. Působí např. detoxikačně a pomáhá i při hubnutí.

Výskyt: svízel syřišťový roste v Evropě a Asii, a to na suchých loukách, pastvinách, mezích a vyskytuje se i na okrajích lesů. Hojně se přitom vyskytuje i v České republice, a to především v teplejších oblastech.

Popis a účinné látky: jedná se o trvalku z čeledi mořenovitých, která může dorůstat do výšky 1 m. Lodyha je čtyřhranná a rostou na ní jehlicovité listy, které jsou uspořádány v přeslenech. Drobné květy, jež se objevují v červnu a červenci, mají žlutou barvu a tvoří květní laty. Plodem je dvounažka. Rostlina obsahuje řadu účinných látek, z nichž budeme na tomto místě jmenovat glykosidy, minerály, silici, třísloviny, saponiny anebo pryskyřici.

Užitečné části: sbírání je kvetoucí nať.

Svízel syřišťový a léčivé účinky

Svízel syřišťový účinkuje při mnoha neduzích. Tak například působí silně diureticky (močopudně), čímž nejen podporuje funkci ledvin a močového ústrojí, ale zároveň pomáhá vylučovat odpadní látky z organismu, takže má detoxikační účinky. Navíc snižuje chuť k jídlu, takže se jedná o účinnou rostlinu při shazování přebytečných kilogramů i k udržení štíhlé linie.

Svízel syřišťový působí velmi pozitivně i na lymfatickou soustavu, a vzhledem k močopudným účinkům také preventivně proti revmatismu. Zároveň jej lze vyzkoušet při potížích s dutinou ústní a zevně má navíc kladný vliv na kožní problémy, klouby a špatně se hojící vředy. Rostlinu by ovšem neměly používat těhotné a kojící ženy, stejně jako děti do tří let. Pro ně se nejedná o optimální bylinku.

Využití svízele syřišťového

Ze svízele syřišťového si můžete připravit nálev (čaj), kdy jednu čajovou lžičku natě přelijete šálkem horké vody a necháte krátce luhovat. Neměli byste ovšem vypít víc než dva šálky denně. Tato bylinka je dlouhodobě využívána francouzskými ženami k udržení štíhlé linie. Skutečně totiž může poměrně účinně potlačovat chuť k jídlu, přičemž k tomuto účelu je používán právě čaj ze svízelové natě.

Z čerstvé natě si lze rovněž vymačkat šťávu, připravit si z ní obklady nebo masti, ale lze ji i jen tak žvýkat. Na druhou stranu příliš libě nevoní, takže bychom vám doporučovali využít rostlinu ve směsích s jinými bylinkami. Pokud máte potíže s pokožkou, lze si ji potírat právě šťávou. Připravíte si ji tak, že čerstvě natrhanou bylinku umyjete a vymačkáte v odšťavňovači. Pak ji ihned nanesete na kůži.

Pěstování svízele syřišťového

Svízel syřišťový se v našich podmínkách vyskytuje poměrně běžně, můžete si ho ale také vypěstovat. Rostlina se vysévá od září do ledna, a to zhruba do hloubky 1 m. Měli byste ji přitom umístit na slunné či polostinné stanoviště, neboť ji nevyhovuje stín. Naopak má velmi ráda teplo. Důležitá je rovněž dobře propustná zemina. Svízel není náročný na zálivku, takže mu v tomto ohledu nemusíte věnovat přehnanou pozornost. Nejedná se tedy o nejnáročnější bylinku na pěstování.

Tip na závěr: svízel syřišťový není jedinou rostlinkou z čeledi mořenovitých, která má kladný vliv na lidské zdraví. Doporučit vám můžeme i dvě další bylinky, jež mají velmi podobný název. Jedná se o mořenu barvířskou a o morindu barvířskou. Druhá jmenovaná rostlina plodí exotické ovoce zvané noni, z nějž máte v českých obchodech k dispozici kapsle, šťávu a prášek.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*