Rulík zlomocný: rostlina velmi jedovatá, a přesto léčivá

Latinský název: Atropa bella-donna

Rulík zlomocný

Rulík zlomocný patří mezi nejjedovatější rostliny Evropy, za což „vděčí“ především alkaloidu L-hyoscyaminu. Jedná se tedy o velmi nebezpečnou rostlinu. Zároveň je však využíván i pro své pozitivní účinky.

Výskyt: rulík zlomocný roste na většině území evropského kontinentu, tedy i v České republice. Můžete si ho tedy natrhat v přírodě, ovšem s vědomím, že se nejedná o bezpečnou rostlinu.

Popis a účinné látky: jedná se o vytrvalou rostlinu z čeledi lilkovitých. Ačkoli může být vysoká pouze 50 cm, někdy dorůstá až do výšky přes 1,5 metru. Její lodyha je statná. Listy jsou střídavé, kopinatě vejčité až elipsovité. Květy rulíku zlomocného mají hnědofialovou barvu a vyskytují se od května do července, občas až do srpna. Plodem jsou černé bobule. Mezi nejvýznamnější obsahové látky patří glykosidy a alkaloidy.

Užitečné části: v léčitelství jsou používány sušené listy a kořen.

Rulík jako prudce jedovatá rostlina

Rulík patří mezi nejjedovatější rostliny Evropy, za což „vděčí“ především alkaloidu L-hyoscyaminu. Při požití má negativní vliv na nervový systém, zároveň zastavuje dech a utlumuje srdeční činnost. Jedná se tedy o velmi nebezpečnou rostlinu. Jedovaté jsou přitom všechny její části. Tyto účinky byly přitom známy již ve středověku. Není tedy divu, že se jednalo o důležitou součást řady evropských čarodějných přípravků. Stejně jako jiné rostliny v jiných částech světa totiž vyvolává halucinace.

Léčivé účinky rulíku zlomocného

Kromě výše zmíněného využití byl rulík již od starověku znám pro své účinky na velikost zorniček. Dívky si jej tedy vtíraly do očí, aby vypadaly krásně (bella donna znamená italsky „krásná paní“). Nikterak přitom nedbaly na skutečnost, že to mělo negativní vliv na jejich zrak. Buď jak buď, i dnes je z této rostliny ze stejných důvodů získáván atropin, který se používá při výrobě atropinových kapek. Ty jsou používány k rozkapání očí před jejich vyšetřením.

Rulík zlomocný je využíván i z jiných důvodů. Předně uvolňuje křeče hladkého svalstva, a to zejména v oblasti průdušek, žaludku či trávicího traktu. V tomto ohledu je však většinou používán v kombinaci s analgetiky. Kromě toho jsou uváděny i další pozitivní účinky na lidské zdraví. Kladně prý působí na astma, prudkou horečku, černý kašel, kožní choroby a uplatnění nachází i při léčbě nervových onemocnění. Zmiňován je rovněž v souvislosti s Parkinsonovou chorobou.

Doporučujeme: vzhledem ke všem zmíněným skutečnostem rulík zlomocný nikdy nepoužívejte bez konzultace s odborníkem! Je nutné využívat na lékařský předpis a za dozoru lékaře!

Rulík zlomocný a pěstování

Rulík zlomocný je mrazuvzdornou rostlinou, pokud si jej tedy chcete vypěstovat, bude růst několik let. Semena, jež je nejprve vhodné zhruba měsíc a půl stratifikovat v chladničce, se vysévají na podzim či brzy na jaře přímo na substrát, do kterého se pouze lehce zatlačí. Bylince nejvíce vyhovuje polostinné stanoviště a půda s vyšším obsahem živin. Pokud byste ji chtěli na záhon vysadit, jednotlivé sazenice umisťujte do půdy ve sponu 50 × 50 cm. Musíme ovšem doplnit, že se vizuálně nejedná o příliš krásnou rostlinku.

Upozorňujeme: existují i další dosti jedovaté rostliny, které mají zároveň léčivé účinky. Jedná se např. o kýchavici bílou, břečťan popínavý nebo zběhovec plazivý. Tyto bylinky tedy v žádném případě nevyužívejte bez konzultace s lékařem, neboť by to nemuselo dopadnout dobře. Opatrní byste měli být také při jejich pěstování, především máte-li děti nebo čtyřnohé mazlíčky.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*