Libeček lékařský je znám především jako koření, nezanedbatelné jsou však i jeho účinky na zdraví člověka. Pokud jej tedy ještě nepo(u)žíváte, začněte.
Výskyt: libeček lékařský pochází z oblasti Přední Asie, ale naprosto běžně se pěstuje také v Evropě, a to včetně České republiky. Můžete si jej tedy vypěstovat sami (viz níže).
Popis a účinné látky: tato vysoká rostlina z čeledi miříkovitých může dorůstat do výšky až dvou metrů. Její lodyha je přímá a dutá, listy jsou velké a střídavé. Připomínají přitom listy celeru, což je účinné přírodní antibiotikum. Květenstvím je okolík, květy jsou oboupohlavní, paprsčité a jejich barva bývá žlutozlatá či zelená. Plodem je dvounažka. Libeček kvete především v období července a srpna. Mezi účinnými látka je nutné jmenovat vitamíny, enzymy, organické kyseliny či silici terpineol.
Užitečné části: v kuchyni a lidové medicíně se používají takřka všechny části této bylinky.
Léčivé účinky libečku lékařského
I když je libeček lékařský znám především jako koření, nezanedbatelné jsou i jeho účinky na zdraví člověka. Tak například působí močopudně a doporučován je i v případě potíží s ledvinovými a žlučovými kameny, jakož i při infekcích močových cest. Zároveň dokáže potlačovat nadýmání, má kladný vliv na vylučování trávicích šťáv i nechutenství a celkově zlepšuje trávení. V kuchyni by vám tedy neměl v žádném případě chybět. Zvláště, když má i další pozitivní účinky.
Libeček lékařský můžete použít, pokud chcete pročistit svůj organismus, neboť tímto způsobem se lze účinně zbavit mnoha usazených toxických látek. Doporučován je i při katarech dýchacích cest a především kořen také při potížích s revmatem, artrózou či dnou. Právě kořen občas bývá přidáván i do koupelí, protože při zevním použití dokáže pomoci hojit různá poranění a některá kožní onemocnění (hlavně plísňová). Libeček by však určitě neměli používat lidé s těžšími chorobami ledvin a opatrně by jej měly používat těhotné a kojící ženy.
Upozorňujeme: ačkoli je libeček (pro většinu lidí) zdraví prospěšné koření, neměli byste jej používat ve větším množství, a to především dlouhodobě.
Libeček jako aromatické koření
Listy libečku jsou používány v mnoha domácnostech jako aromatické koření, a to do polévek i omáček. Hodí se ovšem rovněž k dochucení různých salátů anebo zeleniny. V kuchyni ale mohou nalézt uplatnění všechny části této rostliny (čerstvé i sušené). Tak například plody jsou využívány k dochucení nakládané zeleniny, zatímco oddenek je možné kandovat. Jestliže tedy ještě libeček lékařský doma nepoužíváte, možná nastal nejvyšší čas na změnu. Pochutnáte si a zároveň uděláte něco pro své zdraví.
Tuto bylinku však používejte obezřetně, nebo má výraznou chuť, takže ve větším množství může být v připravovaných pokrmech příliš výrazný. V každém případě si kupříkladu můžete připravit univerzální polévkové koření z libečku. Stačí jednu mísy rostliny umýt a pomlet, vařit ve vodě po dobu 15 minut, scedit a pořádně vymačkat. Následně přidáte (mořskou) sůl, dvě lžíce (bio) slunečnicového oleje, čerstvou majoránku a dáte vařit. Až bude výluhu zhruba polovina, vypnete a nelijete do skleniček.
Doporučujeme: nejvýraznější chuť bude mít libeček v případě, pokud jej necháte syrový. Čerstvé lístky můžete nasypat např. na chléb s máslem. Doplňme, že lze v kuchyni využít i semena této bylinky, která jsou o něco sladší než listy. Můžete jimi tedy dochutit různé pokrmy, ale třeba také domácí likéry.
Pěstování libečku lékařského
Pokud chcete, aby libeček prosperoval, vysaďte ho na slunné stanoviště či do polostínu, a to ideálně do humózní půdy s vysokým obsahem živin. Použít můžete semena i sazeničky. Bylinku je nutné pravidelně zalévat, nicméně s množstvím vody byste to neměli přehánět. Pěstovat ji přitom lze i na zahradě. Nadzemní část rostliny sice přes zimu umrzá, ale na začátku jara opět vyrůstají nové výhonky. Listy byste každopádně měli sklízet ještě před koncem doby květu, protože pak mají hořkou chuť.
Video:
Fotogalerie:
Co škodí libečku. již 2x my zašel z ničeho nic,uhnily kořeny.
vždyt je to plevel, možná suší místo??? olga
Je výborný v bramboráku,teď jsem ho měl.Vsem doporučuji.