Jak na Nový rok, tak po celý rok, říká jedno přísloví. Jenže silvestrovské oslavy často způsobují, že první den nového roku začínáme ve velmi zbědovaném stavu. Existují ovšem přírodní léky na kocovinu, které mohou neblahé důsledky oslav alespoň částečně eliminovat.
Prevence proti novoroční kocovině
Samozřejmě že nejefektivnější prevencí před novoroční kocovinou je střídmost v pití alkoholu během silvestrovských oslav. Pokud už ale budete slavit intenzivně, neměli byste pít alkohol na lačný žaludek, takže se je dobré pořádně najíst před a během slavení. Alkoholické nápoje také není vhodné míchat a zároveň byste se měli soustředit na kvalitní pití. Dodržíte-li všechny tyto body, novoroční kocovina se vám vyhne, anebo bude minimálně snesitelná.
Přírodní léky na kocovinu
Pokud už to na Silvestra s alkoholem hodně přeženete, na Nový rok se zřejmě budete proklínat. Na pomoc si ovšem můžete vzít některé účinné přírodní léky na kocovinu. Ty vás pochopitelně stoprocentně nesrovnají, ale nepříjemné příznaky oslav mohou zmírnit. Jaké prostředky ale patří mezi nejúčinnější?
- Voda s citrónem. Za to, že je vám po večírku plném alkoholu špatně, může z velké míry dehydratace. Proto hodně pijte, čímž budete organismus hydratovat a pomůžete mu vyplavovat toxiny. Mělo byste použít čistou vodu, přidat si do ní ale lze i citrón, který osvěžuje a působí detoxikačně.
- Banány. Mezi přírodní léky na kocovinu patří i iontové nápoje. Ty jsou ovšem v mnoha případech syntetické. Pokud si chcete pomoci ryze přírodní cestou, mějte na Nový rok připravenu spoustu banánů, které mj. obsahují draslík, což je důležitý elektrolyt.
- Přírodní čaje. Ačkoli vám tyto nápoje kocovinu rozhodně nezaženou, jednotlivé příznaky mohou zmírnit. Pomohou vám např. překonat nevolnost, urychlit proces trávení alkoholu a ulevit od bolesti hlavy. Podle našeho receptu si např. můžete připravit zázvorový čaj, ale existují i další podobné přírodní léky na kocovinu.
- Med. Podle některých vědců je nejlepším přírodním lékem na kocovinu tento produkt včel, který dokáže zmírnit dopady alkoholu. Včelí med jej totiž odbourává, a to zcela přirozeným způsobem, takže do sebe hned první den nového roku nemusíte dostávat syntetické prostředky.
- Rajčata. S novoroční kocovinou vám může pomoci i zelenina, přičemž vám doporučujeme především rajčata, která se rovněž podílí na odbourávání alkoholu. Samozřejmě je nemusíte jíst samotná, ale lze si připravit rajčatovou šťávu anebo džus, jenž vás zároveň osvěží.
Doporučujeme: mnoho lidí s v průběhu kocoviny nezvedne z gauče. To je ovšem chyba. Proti následkům alkoholu pomáhá i fyzická aktivita na čerstvém vzduchu. Pokud tedy výše zmíněné přírodní léky na kocovinu nezabírají, budete se zřejmě muset přemoci a vyrazit ven. Anebo se pokuste nepříznivé následky silvestrovských oslav zaspat.
Vyzkoušejte i méně tradiční pomocníky
Proti kocovině mohou pomoci rovněž potraviny či nápoje, které jsou u nás stále oblíbenější, přesto je ještě mnozí lidé neznají. Jedná se např. o kimčchi, což je tradiční korejský pikantní salát, který se vyrábí z nakládané a fermentované zeleniny i dalších ingrediencí. Vyzkoušet můžete rovněž kombuchu, což je fermentovaný nápoj, opět původem z Asie. Oba tito pomocníci přitom obsahují probiotické bakterie, které působí kladně na trávicí soustavu a hrají důležitou roli při odstraňování toxinů z organismu.
Čemu se naopak raději vyhnout?
V našich luzích a hájích se dlouhodobě traduje, že účinným lékem na kocovinu je káva, ideálně pořádně silná. Ačkoliv je pravda, že vás tento nápoj povzbudí, jsou s ním po alkoholu spojena i významná negativa. Předně totiž obsažený kofein z těla odvádí tekutiny, tedy dehydruje. To rozhodně není pro již tak dost dehydrovaný organismus dobrý efekt, právě naopak. Navíc je silně zakyselující, což je pro překyselený žaludek rovněž výrazný zápor. Káva tedy nepatří mezi nejlepší přírodní léky na kocovinu.
V tomto ohledu není ideálním lékem ani coca cola, která sice rovněž povzbudí a tělu může navíc dodat i cukry, na druhou stranu také obsahuje kofein a silně zakyseluje. Na tomto místě je třeba vysvětlit výše zmíněný citrón. Ačkoli někdy rovněž není na kocovinu doporučován, protože je kyselý, v tomto případě jde pouze o chuť. Citrusové plody totiž sice chutnají kysele, ale působí zásaditě. Překyselení žaludku tak nepodporují, ale naopak mu pomáhají zabránit. Mezi účinné přírodní léky na kocovinu tedy patří citrusy obecně.
Tip na závěr: proti překyselení organismu, které se může projevovat i pálením žáhy, mohou působit i další chuťově kyselé kuchyňské ingredience. Jedná se např. o jablečný či balzamikový ocet. Navíc si můžete přečíst také náš článek, o přírodních lécích na pálení žáhy.
Napište komentář