Rmenec sličný býval pro své léčivé účinky využíván už ve středověku. Jeho květy nacházely uplatnění při různých potížích, používány ovšem byly rovněž květy.
Výskyt: rmenec sličný se nejprve objevil v oblasti západního Středomoří, aby se časem jako léčivka rozšířil do dalších částí evropského kontinentu, kde se pěstuje a místy i zdomácňuje. Vyskytuje se tedy i u nás.
Popis a účinné látky: rmenec sličný se nesprávně nazývá heřmánek římský. Ačkoli jsou si obě rostliny podobné a shodně jsou řazeny do čeledi hvězdnicovitých, jde o jiný botanický rod. Rmenec je každopádně bylinou dorůstající do výšky 50 cm. Listy jsou 2× až 3× peřenodílné a plstnatě ochlupené. Květy se stejně jako u heřmánku skládají z bílých lístků kolem žlutého středu. Rostlina obsahuje řadu účinných látek, jako jsou silice, flavonoidy, terpeny či hydroperoxidy.
Užitečné části: používány jsou květ a listy, ale uplatnění nachází i celá nať.
Léčivé účinky rmenece sličného
Rmenec sličný býval pro své léčivé účinky využíván už ve středověku. Jeho květy nacházely uplatnění při léčení nemocí jater, ale také při léčbě žloutenky a doporučovány byly rovněž při migréně. V současné době je rostlina používána i z dalších důvodů. Nálev z květů má kupříkladu uklidňující účinky, takže se může osvědčit v případě nespavosti, stejně jako ve stresových obdobích.
Rmenec sličný má také silné protizánětlivé účinky, působí proti křečím a zároveň se hodí jako rostlina vhodná k pročištění organismu. Kladně působí rovněž na trávicí soustavu (např. při nechutenství) a ženy ho mohou vyzkoušet také při bolestivé menstruaci. Kromě vnitřního použití můžete rostlinu využít i zevně. Pak má pozitivní vliv na léčbu drobnějších poranění, které se hojí rychleji.
Využití rmenece sličného
Rmenec sličný se např. přidává do likérů, kterým dodává výraznější chuť. Natě rostliny se na britských ostrovech využívají rovněž k výrobě bylinného piva. V kosmetice pak někdy nachází uplatnění při výrobě šampónů. K léčivým účelům se však připravuje především čaj z rmenece, který mohou pít i ti jedinci, kteří trpí nesnášenlivostí na heřmánek pravý, což není zase tak neobvyklé.
Pokud vás zajímá, dokáže-li vám tato bylinka ulevit, vyzkoušejte recept na čaj z rmenece sličného. Jednu až dvě čajové lžičky sušených květů, listů a natě rostliny zalijete 250 ml horké vody a nechejte čtvrt hodiny louhovat. Nakonec sceďte a můžete pít. Nálev vás možná překvapí svou příjemnou chutí. Dát si ho tedy může prakticky kdokoli, protože ač se u některých jedinců může objevit alergie, obecně nejsou známy žádné kontraindikace.
Rmenec sličný a pěstování
Rmenec sličný je ve střední Evropě poměrně často pěstován. Množí se vegetativně dělením trsů, a to na jaře. Jelikož se jedná o poměrně nízkou rostlinu, mnohdy se vysazuje místo trávy. Rmenec vyžaduje chráněná slunná stanoviště a vyhovuje mu rovněž lehká a dobře propustná půda. Květy každopádně sbírejte ručně a ihned je dejte usušit na vzdušné místo, jinak se rychle znehodnotí.
Doporučujeme: do čeledi hvězdnicovitých jsou řazeny i mnohé další zajímavé léčivé bylinky. Jmenovat kupříkladu můžeme benedikt lékařský, který podporuje trávení a chuť k jídlu, případně hadí mord španělský, tedy poněkud zvláštně pojmenovaná kořenová zelenina, jež je velmi vhodná pro diabetiky. Řazena sem ostatně je i třapatka nachová, která bývá považována za účinné přírodní antibiotikum.
Fotogalerie:
Napište komentář