Cukroví patří nedílně ke konci roku. Mnohé vánoční koření, které lze při jeho přípravě použít, je přitom nejen chutné, ale také zdravé. Některé navíc může sloužit i jako krásná vánoční dekorace.
Hřebíček chutná i pomáhá
Hřebíček, tedy sušený kalich s poupětem z tropického stromu zvaného hřebíčkovec kořenný nachází o Vánocích široké uplatnění. Můžete je použít do sladkých pokrmů, ale také do mnoha speciálních vánočních nápojů, jako je punč, grog anebo svařené víno. Hřebíček vám navíc může pomoci s mnoha neduhy. Toto koření posiluje imunitu, což je v průběhu chladných měsíců důležité, a pokud vás během svátků díky nadměrnému mlsání bude sužovat bolest zubů či trávicí potíže, rovněž pomůže. Zkrátka se jedná o výtečné vánoční koření.
Badyán jako nejkrásnější koření Vánoc?
Dalším typickým vánočním kořením je badyán, který voní hořkosladce a můžete jej použít mletý do pečiva včetně mnoha druhů vánočního cukroví, jehož chuť zvýrazní. Pořídit si ovšem můžete rovněž hvězdičky badyánu, které mají krásný symetrický tvar, a jedná se o překrásnou vánoční dekoraci, jež pochází přímo z přírody. Badyán navíc opět posiluje imunitu a účinkuje při potížích se zažíváním, takže s jeho pomocí lze skutečně spojit ono příslovečné příjemné s užitečným.
Také skořice je chutná, zdravá a vizuálně zajímavá
K Vánocům nedílně patří rovněž skořice, což je aromatická kůra skořicovníku cejlonského či čínského. Toto příjemně vonící koření se hodí nejen do cukroví, ale stejně jako hřebíček k dochucení nápojů – punčů, grogů a svařeného vína. Skořici si můžete pořídit mletou, ale také celou ve svitcích, které opět mohou posloužit jako vánoční dekorace. Navíc mají vynikající léčivé účinky, když např. pomáhají při problémech se zažíváním a dokonce přispívají k hubnutí, což se během vánočních svátků hodí.
Anýz pomáhá i malým dětem
Anýz patří k nejdéle používaným druhům koření, přesto jej dnes mnoho Čechů nepoužívá. To je ovšem chyba, protože plody bedrníku anýzu mají specifickou nasládlou chuť a vůni, které ozvláštní vánoční cukroví. I toto koření působí proti problémům se zažíváním, navíc dokáže tlumit bolesti, křeče a migrény. Pokud máte doma malé miminko a bude ho o vánočních svátcích trápit bolení bříška, připravte mu anýzový čaj, který účinně působí proti plynatosti. Jde tedy o další vynikající vánoční koření.
Zázvor pomáhá, s množstvím to ale nepřehánějte
Chladné měsíce bez zázvoru si mnoho lidí vůbec nedokáže představit. Koření z oddenků zázvoru lékařského totiž zahřeje. Navíc podporuje imunitu a funkčnost zažívání, takže by vám během Vánoc doma rozhodně nemělo chybět. Ze zázvoru si navíc můžete připravit vánoční cukroví. Už naše babičky totiž během svátků pekly zázvorky, které už dnes mnoho z nás nezná. Pokud se do nich chcete letos pustit, buďte opatrní s množstvím zázvoru, protože pak by cukroví bylo příliš ostré.
Vánoční koření a jeho použití
Výše zmíněné vánoční koření sice můžete použít samostatně a navíc si trošku zaexperimentovat, všechny druhy jsou nicméně součástí perníkového koření, takže si lze upéct chutné a zdravé perníčky. Máme pro vás ale i další tipy, ve kterých se vyskytuje badyán, skořice a hřebíček. Podle našich receptů si můžete připravit domácí ovocný pečený čaj, pečený šípkový čaj anebo pečený zázvorový čaj, do něhož samozřejmě patří i zázvor. Vyrobit si navíc lze i ořechovku, která pročišťuje žaludek, játra a krev. Vánoce zkrátka nemusí být pouze obdobím nezdravého mlsání…
Vanilka zklidňuje psychiku i trávení
Vanilka patří v ČR k běžně používanému koření. Proto vás možná překvapí, že pochází z Mexika, a to z několika druhů orchidejí rodu vanilovník (Vanilla). Překvapující může být i informace, že vanilkové lusky po utržení nijak nevoní. Toho se dosahuje teprve fermentací. Až pak se z nich stává voňavé (nejen) vánoční koření. Čerstvé lusky ovšem můžete opět využít jako vánoční dekoraci. Pokud vanilku použijete v nějakém receptu, vězte, že použijete nejen chutnou a voňavou surovinu, ale zároveň vám zklidní psychiku a trávení, což je v průběhu hektických vánočních svátků plných dobrot důležité.
Napište komentář