Hadí mord španělský: kořenová zelenina, která je velmi vhodná pro diabetiky

Latinský název: Scorzonera hispanica

Hadí mord španělský patří mezi zdravou kořenovou zeleninu, kterou můžete využít v kuchyni mnoha způsoby. Je tedy škoda, že není tolik známá.

Výskyt: hadí mord španělský neboli černý kořen je rostlina, která navzdory druhovému názvu neroste pouze na Pyrenejském poloostrově, ale v podstatě po celé Evropě i Asii. U nás se ovšem příliš nepěstuje.

Popis a účinné látky: jedná se o rostlinu z čeledi hvězdnicovitých, jejíž lodyha může dorůstat do výšky 120 cm. Listy se liší dle odrůdy (mohou být elipčité, kopinaté nebo čárkovité) a květy žluté barvy se objevují v průběhu prázdninových měsíců. Hadí mord španělský, o němž se dříve věřilo, že dokáže zabíjet hady, disponuje černým kořenem, který je navzdory barvě podobný mrkvi či petrželi. Jde tedy o kořenovou zeleninu, jež obsahuje velké množství sacharidů s převahou inulinu, ale také bílkoviny, tuky, vlákninu, flavonoidy, stejně jako vitamíny (A, B, C a E) a minerální látky (hořčík, železo, vápník nebo draslík).

Užitečné části: používána je především bulva, někdy ale také listy.

Léčivé účinky hadího mordu španělského

Černý kořen patří mezi zdravou kořenovou zeleninu. Je tedy škoda, že není tolik známý. V každém případě vysoký obsah sacharidů s převahou inulinu z něj činí velmi vhodnou potravinu pro diabetiky. Navíc podporuje činnost endokrinního systému, pomáhá při poruchách látkové výměny, stejně jako při potížích s enzymatickými funkcemi, případně s alergiemi.

Hadí mord španělský pozitivně působí na spoustu orgánů, jako jsou játra, žlučník či slinivka, ale kladný vliv má i na tvorbu moči. Černý kořen je navíc lehce stravitelný, takže nijak nezatěžuje trávení. Listy rostliny lze navíc uplatnit i zevně. Jsou přitom vhodné pro lidi, kteří trpí revmatismem, neboť ve formě obkladu ulevují bolavým kloubům či kyčlím. Navíc účinkují na kožní potíže nebo hemeroidy.

Černý kořen v kuchyni

Černý kořen je velice chutný a zdravý. Jeho dužnina je na rozdíl od povrchu sněhově bílá. Po fyzickém poškození z bulvy vytéká latex, tedy hustá bílá šťáva. Před zpracováním je nutné černý kořen oškrábat či uvařit ve slupce a následně oloupat. Tepelná úprava jej totiž zbavuje vysoké lepkavosti. Můžete ho ovšem konzumovat zasyrova, ale hodí se rovněž do polévek a lze jej i zapéct, opéct, usmažit anebo obalit jako řízek.

Pokud jste hadí mord španělský doposud neochutnali, můžete si vyzkoušet připravit např. pomazánku z černého kořene, jejíž výroba není vůbec složitá. Kořen nejprve oškrábete a následně nastrouháte, a to najemno. Potom pokapáte šťávou z citronu a zamícháte do bílého jogurtu. Ten přitom nemusí být pouze živočišného původu, ale můžete vyzkoušet i nějakou rostlinnou alternativu. Pak už jen namažete na chlebíčky (ideálně z celozrnného pečiva) a posypte nasekanou petrželkou.

Pěstování hadího mordu španělského

Kořen hadího mordu španělského je chutný a zdravý a rostlina je zároveň nenáročná na pěstování, takže je s podivem, že se u nás příliš často nepěstuje. V každém případě vyžaduje slunná stanoviště a vyhovuje jí rovněž dostatečně vlhká hlinitopísčitá půda. K prosperitě jí pomůžete i pravidelným přísunem hnojiva (ovšem ne organického) a vody. Doporučovaná doba k setí je již únor nebo březen, přičemž ke sklizni dochází až na konci podzimu. Sklidit byste ji ovšem měli před přízemními mrazíky, které mohou negativně ovlivnit kvalitu černého kořene.

Tip na závěr: mezi méně známé a zdravé druhy zeleniny, které si můžete pořídit i v českých obchodech, patří např. také jakon nebo artyčok kardový. Pokud tedy chcete v kuchyni začít více experimentovat, tyto rostliny vám můžeme určitě doporučit.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*