Stres je z evolučního hlediska důležitý, protože našim předkům pomáhal přežít. Jenže v současné době existuje příliš mnoho stresorů, takže se mnozí lidé nacházejí ve stavu permanentního vypětí, což má negativní vliv na jejich zdraví.
Soustřeďte se na to, co jíte
Mezi babské rady na stres patří správná strava, protože to, co člověk jí, ovlivňuje nejen fyzické zdraví, ale také jeho vnitřní svět. Problém je ovšem poněkud složitější. V náročnějších obdobích má člověk nutkavé chutě na tučná jídla a jídla s obsahem (jednoduchých) sacharidů. Tuk např. otupuje mozkové receptory, jež regulují emocionální odezvy. Když roste stres, mozek také žádá vysoce kvalitní stravu, kterou má odedávna spojenu s čerstvým ovocem, které nám navíc dodává energii.
V současné době ovšem často konzumujeme nezdravé zdroje tuků a pokrmy s obsahem rafinovaných sacharidů (sladkosti). Ty nám sice mohou krátkodobě pomoci, nicméně z dlouhodobého hlediska způsobují nutriční stres. Proto je potřeba jíst vysoce kvalitní tuky s obsahem esenciálních aminokyselin, jež obsahují ryby a mořské plody (např. rybí tuk), lněné semínko či konopí. Jako zdroj (jednoduchých) sacharidů je potom vhodné čerstvé ovoce, neboť tím zvýšíte produkci serotoninu.
Záleží také na pití
Jednou z babských rad na stres je pití červeného vína. Ovšem pozor! Ačkoli po alkoholu sahá ve stresovém období mnoho lidí, obvykle to napáchá více škody než užitku. Alkoholické nápoje vám sice mohou ulevit po zvlášť náročných dnech, nicméně z dlouhodobého hlediska působí na psychiku velmi negativně. Výrazně lepší je vyzkoušet např. zelený čaj, který jako jediný obsahuje aminokyselinu zvanou l-theanin, jež podporuje soustředění a dobrou náladu.
Účinné bylinky na stres
Babské rady na stres musejí pochopitelně obsahovat i různé bylinky. Pomoci může např. srdečník obecný, který neúčinkuje pouze při kardiovaskulárních problémech, ale také při nervovém vypětí. Kladné účinky při psychických problémech může mít rovněž kozlík lékařský, stejně jako jasmín, který je známý tím, že dokáže harmonizovat psychiku. V neposlední řadě je možné vyzkoušet heřmánek, jenž bývá dokonce považován za nejúčinnější zklidňující rostlinu na Zemi.
Důležití je i spokojenost a radost že života
Na stres má vliv mnoho faktorů. Pokud nejsme spokojení ve vztazích či v zaměstnání, samozřejmě nám to nemůže nijak prospět. Proto je opravdu důležité, abyste na těchto faktorech zapracovali. Pokuste se tedy napravit své vztahy, a pokud vás neuspokojuje to, co děláte, poohlédněte se po jiné práci. Jen těžko totiž můžete být dennodenně mnoho hodin nespokojení a očekávat, že v ostatních aspektech života se budete cítit dobře. Takhle to zkrátka a dobře nefunguje.
Nepodceňujte přístup k přirozenému světlu
Vitamín D se v těle syntetizuje, pokud je pokožka vystavena působení slunečního záření. Pokud na slunci nepobýváte dostatečně dlouho (stačí přitom 10 minut denně), obvykle to doprovází zhoršení nálady. Přirozené světlo se totiž podílí i na produkci serotoninu, tedy látky, jež navozuje příjemné pocity. Nedostatek světla naopak dokáže nastartovat stresovou reakci. Na druhou stranu byste to s pobytem na přímém slunci neměli přehánět, neboť spálení způsobuje vznik volných radikálů.
Upozorňujeme: ve stresových obdobích je doporučována rovněž listová zelenina. Ta neobsahuje pouze vlákninu, která je velmi důležitá pro správné trávení, ale také kyselinu listovou, které se říká rovněž vitamín B9. Její nedostatek může mít negativní vliv na psychiku, dostatečné množství se naopak mj. podílí na stabilnější náladě, což je ve vypjatějších obdobích velmi důležité.
Napište komentář