Saturejka horská byla především v minulosti pěstována a sbírána pro své léčivé vlastnosti, ale pomoci nám může i dnes, a to s různými neduhy.
Výskyt: původní domovinou saturejky horské jsou pobřežní oblasti Středozemního moře. Rostlina ovšem roste i jinde a v současné době ji lze nalézt až po Kavkaz. Hojně se pěstuje rovněž v České republice.
Popis a účinné látky: saturejka horská je trvalka z čeledi hluchavkovitých, která dorůstá do výšky maximálně půl metru. Listy jsou tuhé, kožovité a kopinaté. Květy, které se objevují od července do září, jsou bílé, ale mohou být i narůžovělé či modrofialové. Saturejka horská obsahuje silice, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, minerály a další účinné látky, proto které byla především v minulosti využívána jako léčivka.
Užitečné části: používány jsou především listy.
Léčivé účinky saturejky horské
Saturejka horská byla především v minulosti pěstována a sbírána pro své léčivé vlastnosti, ale pomoci nám může i dnes. Asi její hlavní přínos spočívá v podpoře trávení. Rostlina totiž posiluje žaludek, působí proti nadýmání a průjmu, dále povzbuzuje chuť k jídlu a v neposlední řadě utlumuje střevní křeče. Navíc zvyšuje stravitelnost některých pokrmů. Pokud vás tedy nadýmají takové luštěniny, použijte společně s nimi právě saturejku, která může eliminovat jejich nepříznivý vliv na organismus.
Saturejka horská má ale i další léčivé účinky. Často bývají zmiňovány její antiseptické, protizánětlivé a lehce dezinfekční vlastnosti. Bylinka navíc působí mírně diureticky (močopudně) a zároveň celkově posiluje organismus. Někdy jsou uváděny i její afrodiziakální účinky, takže vám saturejka horská nemusí pomoci „pouze“ se zdravotními neduhy, ale také při problémech v ložnici. Tyto účinky se ostatně tradují už od dob antiky, kde se tradovala pověst o její podpoře neuvěřitelné sexuální výkonnosti.
Saturejka horská v kuchyni
Saturejka horská není v kuchyni používána pouze pro lepší stravitelnosti pokrmů, ale také pro svou aromatickou vůni a ostrou chuť. Tou se podobá tymiánu, ale díky větší peprnosti ji můžete vyzkoušet např. na místo pepře. Uplatnění tedy nachází při dochucení zeleniny (kromě luštěnin např. zelí a kapusty) či masných pokrmů. Hodí se ale rovněž do polévek, omáček anebo pomazánek. Saturejka navíc bývá i součástí směsí koření a vyskytuje se i v některých receptech na provensálské koření.
Mohlo by vás zajímat: pokud chcete tuto rostlinku vyzkoušet, počítejte s tím, že má opravdu aromatické listy a jemnou kořeněnou chuť. V některých oblastech patří k oblíbeným kořením, kvůli čemuž se suší na zimu.
Pěstování saturejky horské
Saturejka zahradní je mrazuvzdornou rostlinou, která je navíc dosti nenáročná, takže si ji můžete bez větších problémů vypěstovat na zahradě. Vyhovují jí slunná stanoviště a propustné půdy. Vzhledem k tomu, že nevyžaduje časté zalévání ani přihnojování, se do její výsadby mohou pustit i úplní začátečníci. Rostlinu lze množit semeny či dělením trsů. V průběhu růstu je vhodný řez, během roku by však ten poslední měl přijít na řadu v srpnu, aby nové výhony zesílily do příchodu chladných měsíců a přečkaly je bez větších problémů.
Tip na závěr: vypěstovat si můžete i příbuznou bylinku, která se nazývá saturejka zahradní. V tomto případě se nejedná o trvalku, ale o jednoletou rostlinu, jež ovšem působí také kladně na trávení. Navíc nám může pomoci nejen vnitřně, ale také zevně (např. při hojení ran).
Fotogalerie:
čtete to po sobě???
Pěstování saturejky horské
Saturejka zahradní ….
>
Snad mělo být o pěstování tej Horské!!!