Dna je onemocnění kloubů, které v posledních desetiletích postihuje čím dál více obyvatel západního světa. Ačkoli nám s touto chorobou pomáhá lékařská věda, využít lze i nejrůznější babské rady.
Dna jako důsledek hyperurikemie
Dna neboli pakostnice je onemocnění, které postihuje klouby zánětem, a ty jsou v důsledku toho sužovány otokem a bývají hodně citlivé. Nemoc postihuje především jedince, jež dovršili 40 let života. Ve zhruba polovině případů postihuje kloub u kořene palce u nohy. Co je však její příčinou? Jedná se o zvýšenou hladinu kyseliny močové v krevním oběhu (tzv. hyperurikemie). Tato látka postupem času krystalizuje a krystalky se usazují v kloubech (a na dalších místech), takže vzniká problém.
Babské rady na dnu: pomoci mohou některé druhy ovoce a zeleniny
Problémy s dnou měli i naši předci, ač je sužovala méně často než nás (viz níže). Doporučovány bývaly především třešně, ze kterých si můžete připravit šťávu. Podobně kladné účinky má ale rovněž šťáva z jahod, višní nebo borůvek. Doporučovány pak bývaly také některé druhy zeleniny. Jmenovat musíme zejména celer, který byste měli optimálně konzumovat čerstvý. Opět si tedy můžete připravit šťávu, jíž si uděláte tak, že nastrouháte celerovou bulvu a přidáte třtinový cukr v poměru 5:1. Celerovou šťávu byste měli konzumovat v maximálním množství jedné až dvou lžiček denně.
Se dnou pomáhají rovněž bylinky
Bylinky dokážou člověka pomoci s mnoha neduhy, dnu nevyjímaje. Proti této nemoci může účinkovat např. bršlice kozí noha či kopřiva dvoudomá, což jsou rostliny, z jejichž listů si lze připravit čaj. Vyzkoušet je ovšem možné rovněž libeček lékařský, ze kterého si můžete udělat zdravou a chutnou pomazánku. Tato bylinka totiž čistí organismus, a to včetně krve, a pomáhá při zánětlivých onemocněních kloubů. Mezi dalšími babskými radami na dnu lze nalézt i pampelišku, resp. její kořen, který podporuje vylučování kyseliny močové, což je velmi důležité.
Jakých potravin se naopak vyvarovat?
Výskyt dny se v posledních desetiletích zvýšil a odhaduje se, že toto onemocnění postihne zhruba 1 až 2 % obyvatel na Západě. Důvodů existuje hned několik. Mezi nejpodstatnější patří prodloužení délky života, ale také nezdravá strava. Při potížích se dnou vám sice mohou pomoci některé z výše zmíněných rostlin, důležitá je ovšem také přísná dieta, takže některé potraviny byste měli vynechat. Jedná se zejména o červené maso, stejně jako o vnitřnosti, uzeniny, mořské plody či tučné sýry, ale z jídelníčku je vhodné vyřadit také příliš kořeněná jídla, sladkosti, luštěniny anebo alkohol.
Upozorňujeme: v minulosti dna postihovala především zámožnější lidi, kteří měli daleko lepší přístup k potravinám, jež mohou mít negativní vliv na klouby. Proto se v dřívějších dobách dně říkalo také „nemoc bohatých“, nebo dokonce „nemoc králů“. Aktuálně však jde o široce rozšířenou nemoc. Na úplný závěr přitom musíme doplnit, že daná choroba je rovněž dědičná. Někdy se dokonce uvádí, že téměř u dvou třetin osob, které sužuje pakostnice, jsou tímto onemocněním postiženi i jejich příbuzní.
Za zvýšenou hladinu kyseliny močové v krevním oběhu (tzv. hyperurikemie) mohou především léky na vysoký krevní tlak.