Mateřídouška vejčitá je léčivá rostlina, která člověku může pomoci s různými zdravotními obtížemi. Ty se mohou týkat dýchání, trávení nebo nervového vypětí.
Výskyt: mateřídouška vejčitá (někdy také mateřídouška polejová) se vyskytuje téměř na celém evropském kontinentu. Roste tedy rovněž v České republice, vyjma jižní Moravy. Můžete si ji tedy natrhat, na druhou stranu náročné není ani její pěstování na zahradě.
Popis a účinné látky: mateřídouška vejčitá je menší bylinka z čeledi hluchavkovitých, která dorůstá pouze do výšky 30 cm. Rostlina má plazivou lodyhu a tvoří trsnaté keříky. Listy jsou eliptické, vejčité, vstřícné a krátce řapíkaté. Květy se objevují od července do října, přičemž jsou drobné a modrofialové. Plodem je tvrdka. Rostlina obsahuje silice, flavonoidy, flavony, třísloviny, hořčiny, karvanol anebo kyselinu ursulovou. V rostlině se tedy vyskytuje mnoho zajímavých účinných látek, které působí kladně na lidské zdraví.
Užitečné části: využívána je kvetoucí nať.
Léčivé účinky mateřídoušky vejčité
Mateřídoušku vejčitou lze využít v léčitelství několika způsoby. Předně může pomoci uvolňovat horní cesty dýchací, neboť mj. podporuje vykašlávání. Pozitivně tedy účinkuje při (dráždivém) kašli, chřipce, nachlazení či zánětu průdušek. Mateřídouška vejčitá má kladný vliv také na trávicí soustavu, když působí proti nadýmání, zmírňuje bolesti břicha a účinkuje rovněž při kolice, neboť zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv. Může tedy odstranit nepříjemné potíže spojené se zažíváním.
Bylinka má příznivý vliv také na psychiku, protože navozuje duševní klid, účinkovat může při nespavosti a celkově posiluje nervovou soustavu. Navíc pozitivně působí při bolestech hlavy a při závratích. Mateřídouška vejčitá navíc nachází uplatnění v aromaterapii. Na druhou stranu byste to neměli s používáním rostliny přehánět ani ji používat dlouhodobě, protože pak způsobuje otravu, kterou doprovází omámení, stejně jako podráždění ledvin. Některé silice jsou totiž mírně toxické.
Další využití mateřídoušky vejčité
V léčitelství se používá především nálev z rostliny. Využití mateřídoušky vejčité je však daleko širší. V kuchyni ji lze např. vyzkoušet jako koření na místo tymiánu, s nímž je ostatně příbuzná (jedná se totiž o rostlinu s názvem mateřídouška obecná). Vyzkoušet ji můžete ke zvěřině, do mletého masa, na ryby či drůbež. Navíc se používá i v kosmetice. Listy bylinky příjemně voní, takže uplatnění nacházejí rovněž jako dekorace v suchých vazbách. Společně s jinými rostlinami se navíc používá také v potpourri a vytváří příjemnou atmosféru v interiéru.
Pokud vás zajímá, zda je tato bylinka skutečně tak účinná, jak se o ní traduje, máme pro vás recept na nálev z mateřídoušky vejčité. Jednu čajovou lžičku kvetoucí natě zalijete vroucí vodou, necháte nějaký čas louhovat a následně můžete pít. Měli byste tak ovšem činit maximálně třikrát denně. Rostlinku je možné také využít při výrobě bylinkového másla. Do běžného (změklého) másla stačí přidat bylinky, tedy nejen mateřídoušku vejčitou, ale třeba také pažitku, petržel nebo rozetřený česnek.
Mateřídouška vejčitá a pěstování
Mateřídoušku vejčitou si můžete vypěstovat na zahradě, přičemž uplatnění může nalézt na skalkách, či terasách, případně jako kobercovitý pokryv půdy i jako lem záhonků. Rostlině vyhovují slunná stanoviště, stejně jako lehká a propustná půda, které může mít kyselé či neutrální pH. Nemusíte ji přitom nijak zvlášť zalévat, protože jí nevadí sucho. Doplňme, že všechny druhy mateřídoušky patří mezi medonosné rostliny a vyznačují se dobrou produkcí nektaru. Na záhon tedy mj. lákají včely.
Fotogalerie:
Napište komentář