Řebříček bertrám se jako léčivá rostlina používal především v dřívějších dobách a aktuálně se tímto způsobem využívá spíše výjimečně. Přesto nám i dnes můžete pomoci s některými neduhy.
Výskyt: řebříček bertrám roste na většině území Evropy, ačkoli se nevyskytuje na jihovýchodě „Starého“ kontinentu. V České republice jej lze nalézt v hojném množství, ačkoli na jihu země se příliš neobjevuje. Druhotně bylinka roste také v Severní Americe a Austrálii.
Popis a účinné látky: tato rostlina z čeledi hvězdnicovitých může dorůstat až do výšky 1 m. Lodyha je přímá a vyskytují se na ní lysé, kopinaté a čárkovité listy, které mají šedozelenou barvu. Květní úbory tvoří chocholičnatou latu. Vnější květy mají bílou barvu, vnitřní květy jsou zlatožluté. Řebříček bertrám kvete od června do září a plodem je nažka. Bylina obsahuje silice, hořčiny, flavonoidy, třísloviny, alkaloidy a další účinné látky.
Užitečné části: sbírána je kvetoucí nať, případně květní úbory před rozkvětem.
Řebříček bertrám a léčivé účinky
Řebříček bertrám se jako léčivá rostlina používal především v dřívějších dobách a aktuálně se tímto způsobem využívá spíše výjimečně. U lidových léčitelů však lze stále na tuto rostlinu narazit, neboť pomáhá s několika neduhy. Účinky se přitom podobají řebříčku obecnému. Kladný vliv má proto např. na revma, působí dezinfekčně a antisepticky a účinkovat může i při kašli a navíc podporuje hojení. Můžete ho tedy vyzkoušet i při nachlazení či na drobná poranění.
Řebříček bertrám pozitivně působí rovněž na trávicí soustavu, neboť povzbuzuje činnost střev a účinkuje proti nadýmání. Navíc povzbuzuje i chuť k jídlu, stejně jako vylučování žaludečních šťáv. Podílí se rovněž na zvyšování tvorby žluči. Rostlina působí také močopudně a kladný vliv má rovněž na krevní oběh. Proto efektivně tlumí krvácení a účinkuje rovněž při menstruačních křečích. Tuto bylinku tedy můžou vyzkoušet rovněž ženy při svých specifických potížích.
Upozorňujeme: požití velkého množství řebříčku bertrámu může vést k předávkování, které se projevuje bolestmi hlavy, závratěmi a pocity omámení. Jeho využívání tedy v žádném případě nepřehánějte.
Další využití řebříčku bertrámu
Zaměříme-li se na latinský název rostliny, druhové jméno ptarmica pochází z řeckého slova ptarmos, což znamená „kýchání“. Dříve se totiž její sušené listí používaly jako šňupací tabák. Aktuálně se obvykle užívá ve formě nálevu, ale třeba také jako přísada do koupelí. Řebříček bertrám se ovšem také pěstuje jako záhonová rostlina okrasného charakteru, kterou si můžete umístit na zahradu, máte-li možnost (viz níže).
Pokud byste chtěli účinky této bylinky také vyzkoušet, máme pro vás jednoduchý recept na nálev z řebříčku bertrámu. Připravit si stačí jednu lžičku sušené rostlinky, kterou zalijete šálkem horké vody. Následně tekutinu zakryjete a necháte 5 až 10 minut louhovat. Na závěr nálev scedíte a můžete vypít. Jak už jsme ale upozornili výše, s množstvím to nepřehánějte, neboť by se mohly objevit vedlejší účinky.
Pěstování řebříčku bertrámu
Existují desítky druhů řebříčků. Na rozdíl od nich vyžaduje řebříček bertrám při pěstování vlhčí a propustné půdy, které musí být dostatečně humózní. Rostlině vyhovují především slunná stanoviště, prosperovat ale může také v polostínu. Při pěstování řebříčku bertrámu doporučujeme v začátku vegetace přihnojovat kompostem a základním minerálním hnojivem. Pak se mu bude dařit dobře. Bylinku přitom můžete umístit nejen na běžný záhon, ale také na skalky.
Fotogalerie:
Napište komentář