Vratič obecný byl pro své léčivé účinky využíván už v antickém Řecku a v Evropě nacházel uplatnění i v dalších staletích. Budete-li opatrní, zevně jej můžete vyzkoušet i dnes.
Výskyt: původní domovina vratiče obecného, který se nazývá rovněž kopretina vratič, není znám, ačkoli se za ni někdy považuje oblast Středomoří. V současné době roste bylinka po celé Evropě, ale také v některých oblastech Asie a člověkem byla rozšířena rovněž do Severní Ameriky.
Popis a účinné látky: vratič obecný je rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Někdy bývá poměrně nízký (pouze 30 cm), ale může dorůstat až do výšky přes 1,5 m. Listy jsou pilovité, střídavé, tenké a disponují úkrojky. Květy, jež se objevují od června do září, mají zlatožlutou barvu. Plodem je nažka. Bylinka obsahuje silice (především thujon), terpeny, hořčiny, třísloviny či organické kyseliny.
Užitečné části: sbírány jsou listy, nať a květ.
Léčivé účinky vratiče obecného
Vratič obecný byl pro své léčivé účinky využíván už v antickém Řecku a v Evropě nacházel uplatnění i v dalších staletích. Kladný vliv může mít např. na trávení, když pomáhá se zažívacími problémy, zácpou anebo proti střevním parazitům. Pozitivně působí i v případě horečky a navíc podporuje pravidelnou menstruaci. Vratič obecný se dříve používal i v kuchyni k dochucování jídel.
Zhruba v posledních 150 letech se ale od využívání vratiče v léčitelství upustilo. Stále sice nachází uplatnění v homeopatii, nicméně se podávají velmi malé dávky. Využíván je ale stále zevně. Vratič obecný má antibiotické účinky a působí rovněž antirevmaticky, a to ve formě mastí či odvarů. Po konzultaci s lékařem ho mohou vyzkoušet např. lidé, jež trpí revmatoidní artritidou.
Nebezpečí po požití vratiče obecného
Vratič obsahuje silice, které mohou být ve větších dávkách jedovaté. Rozhodně by se mu měly vyhnout těhotné ženy, neboť rostlina způsobuje překrvování orgánů v břišní dutině i pánevních orgánů. Díky tomu by mohlo dojít k potratu, k čemuž se vratič ve středověku ostatně používal. Bylinka ale někdy vyvolává ještě závažnější potíže, když může způsobit problémy s trávením a ledvinami, zasahuje centrální nervovou soustavu a vyvolává ochrnutí dýchacích center, což někdy končí i smrtí. Na místě je tedy skutečně velká opatrnost.
Z vratiče obecného si ovšem lze bez větších problémů připravit nálev do koupele, který může pomoci např. při výše zmíněné revmatoidní artritidě. Stačí pět lžic nati přelít 500 ml vroucí vody a nechat zhruba čtvrt hodiny louhovat. Výsledný nálev je možné přidat do koupele. Strávit byste v něm ovšem neměli více než 15 minut, přičemž u lidí s citlivou pokožkou může způsobit podráždění.
Vratič obecný a pěstování
V současné době se vzhledem k výše uvedenému vratič používá spíše k jiným než léčivým účelům. Při sušení např. neztrácí tvar, takže bývá využíván jako dekorace do suché vazby. V gastronomii zase nachází uplatnění při výrobě likéru zvaného Praděd. Pokud byste si vratič obecný chtěli vypěstovat, v našich podmínkách to nepředstavuje větší problém. Rostlině vyhovuje plné slunce až polostín a neutrální půda. Zálivku nevyžaduje nijak velikou, nicméně byste jí měli dopřát pravidelný přísun vody.
Tip na závěr: existují i další léčivé rostliny, jejichž používání není bez rizik. Patří mezi ně vlaštovičník větší, kýchavice bílá nebo konvalinka vonná, která je nejrychleji působícím rostlinným lékem na srdce, zároveň ale patří mezi jedovaté bylinky.
Fotogalerie:
Napište komentář