Fialka vonná je drobná rostlinka, která patří k prvním poslům jara. Navíc se jedná o účinnou léčivku, která dříve měla i široké kuchyňské využití. Chcete ji v kuchyni vyzkoušet i dnes?
Výskyt: fialka vonná v současné době roste takřka po celém světě. Natrhat si ji mohou lidé v Evropě, Asii, severní Africe, Severní Americe anebo na Novém Zélandu. Na našem území je v každém případě pěstována již od středověku a nic se na tom nezměnilo ani v 21. století.
Popis a účinné látky: fialka je vlastně lidový název. Tato rostlina se ve skutečnosti jmenuje violka vonná. Jedná se přitom o vytrvalou bylinu z čeledi violkovitých, která je vysoká cca 10 až 20 cm. Listy má v přízemní růžici, jsou vejčité až okrouhlé, na bázi srdčité a na vrcholu zaokrouhlené. Fialka kvete především na jaře. Jak napovídá sám název, květy jsou vesměs tmavě fialové, přičemž disponují intenzivní vůní. Plodem je tobolka. Mezi nejdůležitější účinné látky patří saponiny, glykosidy, violin, vonná silice, hojivý sliz anebo sloučenina kyseliny salicylové (tzv. metyl-salicylát).
Užitečné části: většina výše zmíněných účinných látek je obsažena v nati, k léčivým účelům jsou ovšem využívány také listy a květy.
Léčivé účinky fialky vonné
Violka je využívána jako léčivka velmi dlouho a ani dnes se na tom vůbec nic nemění. Pokud např. trpíte kašlem, čaj anebo sirup z fialky představuje účinnou zbraň k jeho potlačení. Saponiny v ní obsažené totiž ovlivňují vykašlávání. Rovněž při dalších problémech můžete sáhnout po těchto léčivých nápojích, neboť dokážou uvolňovat zahlenění, působí kladně při astmatu a jiných potížích s dýchacími cestami a pomáhají i při bolestech hlavy, chrapotu či krčních zánětech.
Violka vonná má i některé další pozitivní účinky. Lze ji kupříkladu používat k detoxikaci krve a podpoře imunitního systému. Navíc působí močopudně. Kromě toho se nabízí i vnější využití. Účinná je totiž při různých kožních problémech, případně při potížích s revmatismem či svalstvem a používá se i jako kloktadlo. Květy fialky byly zejména v minulosti vzhledem ke své intenzivní vůni hojně používány také ve voňavkářství, ale zajímavé může být rovněž její využití v kuchyni.
Fialka vonná v kuchyni
Především v dřívějších dobách se violka vonná se v kuchyni používala hojně. Jako zajímavou ingredienci ji můžete využít i dnes, neboť pokrmům dodá zajímavou vůni a chuť. Dá se z ní vyrobit např. ocet, sorbet či likér. Květy bylinky se hodí rovněž do ovocných salátů a výtečné jsou kupříkladu v kombinaci s vanilkovou zmrzlinou. Dříve se dokonce kandovaly a používaly jako cukroví. Experimentovat s nimi můžete také v marmeládách, které lze s jejich pomocí netradičně ochutit.
Fialku je možné použít do různých bylinných likérů, hodí se rovněž do bílého vína, případně ji můžete přidat dětem do limonády. Navíc pro vás máme recept na chutný a zdravý violkový sirup, který si mohou oblíbit rovněž děti. Zhruba 50 g květů fialky vonné bez kalichu přelijete 100 ml horké vody. Následně ponecháte 24 hodin luhovat a přecedíte. Poté rozpustíte 150 g cukru, necháte zhruba 20 minut vařit a opět přecedíte (optimálně přes plátno). A užívání? Stačí jedna čajová lžička třikrát denně.
Violka vonná a pěstování
Violka vonná může být také zajímavá okrasná rostlina, a to díky svým pěkným květům. Navíc se jedná o nízkou bylinku, které na zahradě vytvoří nízký přírodní koberec. Co se týče jejího pěstování, nejvíce jí vyhovuje polostín, neboť na slunci a ve stínu obvykle roste hůře. Hodí se tedy např. vysadit pod stromy či keře. Půda by měla být výživná a dobře propustná a navíc byste ji měli udržovat v neustálé mírné vlhkosti. Fialka přitom kvete časně zjara, takže může být na zahradě jedním z prvních poslů příchodu teplejších měsíců.
Tip na závěr: fialce příbuznou rostlinou je violka trojbarevná, které se říká rovněž maceška. I v tomto případě se jedná o pěknou bylinku, jež je zdravá a uplatnění může nalézt také v kuchyni.
Napište komentář