Řebříček obecný je znám pro velké množství pozitivních účinků na lidské zdraví. Přesto (anebo právě proto) že je rodu mužského, působí zejména na různé ženské problémy.
Výskyt: řebříčku obecnému se daří především v sušší půdě. Nalezneme jej po celém evropském a asijském kontinentu, rozšířil se ovšem také v Austrálii, na Novém Zélandu a v Severní Americe. Objevuje se tedy na většině kontinentů planety Země.
Popis a účinné látky: tato vytrvalá bylina je řazena do čeledi hvězdnicovitých. Dorůstá až do výšky 80 cm a její lodyha je chlupatá. Listy jsou střídavé a podlouhlé, 2× až 3× peřenosečné. Květenstvím je chocholík, přičemž květy mají bílou až narůžovělou barvu. Plodem je nažka. Řebříček kvete zejména v průběhu letních měsíců. Z účinných látek musíme uvést hořčiny, silice, flavonoidy, alkaloidy nebo třísloviny, díky nimž působí kladně na rozličné zdravotní neduhy.
Užitečné části: používá se kvetoucí nať, případně květní úbory před rozkvětem.
Účinky řebříčku obecného na ženské problémy
Řebříček obecný je znám pro velké množství pozitivních účinků na lidské zdraví. Přesto (anebo právě proto) že je rodu mužského, působí zejména na různé ženské problémy. Čaj či sedací koupele z řebříčku tedy můžeme jednoznačně doporučit. Jejich výroba je přitom velmi jednoduchá. K přípravě koupele stačí vložit 100 g natě do vody a následující den přivést k varu. Čaj se potom připravuje přidáním čajové lžičky řebříčku (sušené květy) do čtvrt litru horké vody – více v našem článku o čaji z řebříčku pro pohodu každé ženy.
Na co tuto bylinku ale konkrétně používat? Kladný vliv byl zaznamenán při nepravidelné menstruaci či při vynechání menstruace (tzv. amenorea), ale také při potížích v období klimakteria. Uplatnění má rovněž při zánětech vaječníků, poklesu i výhřezu dělohy a gynekologickém výtoku. Dále může pomoci při myomu (nezhoubném nádoru) dělohy a dokonce se uvádí podpůrná úloha při rakovině dělohy. Jedná se tedy o univerzální „léčivku“ při nejrůznějších gynekologických obtížích.
Ostatní pozitivní účinky řebříčku
Řebříček může pomoci celé rodině, a to napříč generacemi. Uplatnění má kupříkladu při nočním pomočování dětí, nebo naopak starších lidí. Jmenovat musíme též pozitivní účinky na trávení a krevní oběh, ale vyplatí se jej vyzkoušet i při závratích, nachlazení či revmatismu. Kladný vliv má i na ledviny a působí močopudně, dezinfekčně a antisepticky. Vyzkoušet jej lze i při problémech s hemeroidy a navíc podporuje hojení drobnějších poranění. Domácí lékárna by tedy bez řebříčku nebyla úplná.
Poznámka: při běžném užívání nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky. Ovšem při předávkování anebo trvalém užívání se mohou dostavit závratě či bolesti.
Využití řebříčku v kuchyni
Kromě přípravy výše zmíněné koupele či čaje můžete řebříček obecný doma využít i dalšími způsoby, a to v kuchyni. Zde mohou nalézt uplatnění listy, které ovšem mají hořkou chuť (čím jsou starší, tím jsou hořčejší), ale lze je použít k dochucení polévek a omáček. Doporučujeme je ovšem nechat pouze vyvařit a následně odstranit. Využít je každopádně můžete i v kombinaci se zvěřinou, houbami či bramborami. Dochutit ostatně umí bramboráky či bramborovou kaši.
Doporučujeme: uplatnění v kuchyni mohou nalézt rovněž květy, které si ovšem v hořkosti s listy nijak nezadají. Nasypat je přesto v menším množství lze na saláty či pomazánky, jež mohou dochutit, anebo působit pouze jako dekorace.
Řebříček obecný a pěstování
Semena řebříčku se vysévají v dubnu, a to na záhon. Aby mohla vyklíčit, což se při teplotě 18 až 25 °C stane zhruba za dva týdny, potřebují slunné stanoviště. Vyžadována je rovněž propustná voda, která by navíc měla bát bohatá na živiny. Na zálivku tato bylinky náročná není, takže vydrží i delší dobu na suchu, naopak jí nevyhovuje podmáčení. Nemusíte ji přitom ani hnojit, pokud ovšem během růstu použijete organické hnojivo, samozřejmě vůbec nic nezkazíte.
Tip na závěr: přečtěte si o bylinkách na ženské potíže, které mohou pomoci při menstruaci, těhotenství i po porodu.
Napište komentář