Bylinky na kašel

Mateřídoušková lízátka nejen pro děti
Mateřídoušková lízátka

Kašel patří mezi zdravotní potíže, které nás sužují velmi často, neboť mohou mít různé příčiny. Ať už jsou ale důvody jakékoli, na pomoc si lze vzít rozličné zástupce rostlinné říše.

Plicník lékařský

Při probírání bylinek na kašel nemůžeme zahájit jinou rostlinou. Už samotný název plicník lékařský totiž hovoří za vše. Tato bylina z čeledi brutnákovitých účinkuje především při potížích s dýchacími cestami. Díky tomu, že podporuje vykašlávání, na ni můžete vsadit právě při kašli, ale pomoci může i s dalšími problémy, a to včetně bronchitidy, což je zánět průdušek. Plicník lékařský má celkově kladný vliv na sliznici dýchacích cest, takže dokonce působí preventivně.

Mateřídouška obecná

Mateřídouška je časopis pro děti, který vychází nepřetržitě již od roku 1945. Zároveň se však jedná o rostlinu, která dětem i dospělým může pomoci s nemocemi dýchacích cest. Možná vás ale překvapí, že se mateřídouška obecná nazývá také tymián lékařský. Koření, které používáte v kuchyni, se tedy získává právě z této rostliny. Pokud budou každopádně děti odmítat nálev z mateřídoušky kvůli chuti, nic se neděje. Jednoduše si totiž můžete vyrobit výborná mateřídoušková lízátka.

Proskurník lékařský

Proskurník lékařský je další účinnou bylinkou na kašel (především suchý a dráždivý), neboť usnadňuje vykašlávání. Stejně jako u plicníku je ovšem jeho využití v této oblasti daleko širší. Efektivně působí rovněž při zánětech průdušek a pozitivní vliv má i na sliznice horních cest dýchacích. Z proskurníku lékařského si lze připravit čaj, za účinnější bývá nicméně považován macerát z kořene. Stačí zalít čtyři lžičky sušeného kořenu dvěma sklenicemi studené vody a nechat přes noc louhovat.

Pampeliškový med

Pampeliška lékařská patří mezi rostliny, které jsou v našich luzích a hájích považovány spíše za plevel. Jenže ve skutečnosti se jedná o účinnou léčivku, jež nám může pomoci s mnoha neduhy. Při potížích s kašlem bychom vám přitom doporučovali pampeliškový med, který je nejen zdravý, ale také chutný. Jeho součástí navíc nejsou pouze oprané květy pampelišky. Důležitou surovinou je také citrón. V kombinaci s horkou vodou účinkuje pampeliškový med především při suchém kašli.

Bylinné čaje

Bylinek, které účinkují při kašli, existuje velké množství. Chybu tedy rozhodně neuděláte, pokud si připravíte bylinné čaje, které budou obsahovat více takovýchto rostlinek. Jednoduše si můžete např. přichystat čaj na dráždivý kašel, jenž by vám měl brzy ulevit. Další možnost představuje čaj proti chřipce a nachlazení, jehož součástí je třeba mateřídouška, heřmánek či lipový květ, přičemž nálev účinkuje i při samotném kašli. Použijete-li více účinných rostlin, potíže mohou ustoupit rychleji.

Kašel ne a ne polevit? Jděte na něj z ostra!

Proti kašli a dalším potížím dýchacích cest obvykle účinkují rostliny, které mají štiplavou vůni a chuť. Vyzkoušet proto můžete třeba lékořici setou, křen selský nebo zázvor, jenž patří mezi nejúčinnější koření, co se zdraví týče. Připravit si přitom lze zázvorový čaj, který se může „pyšnit“ vysokým obsahem vitamínu C. Proti kašli je navíc možné vytáhnout do boje i s cibulí. Z ní si lze udělat čaj, ale chutnější je sirup. Stačí smíchat jednu cibuli se třemi lžičkami cukru a jednou lžící medu.

Upozorňujeme: kašel se často dělí na suchý, dávivý, vlhký a dráždivý. Jak už jsme zmínili výše, může mít celou řadu příčin. Ačkoli většina z nich není nijak zvlášť problematická, v některých případech za ním může stát závažné onemocnění. Pokud se vám jej tedy dlouhodobě nedaří zbavit, měli byste určitě navštívit lékaře.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*