Dračí krev je tajemný název, který se vztahuje ke stromu Croton lechleri, který roste na severu jihoamerického kontinentu. Zde jsou některé jeho části považovány za zázračnou medicínu.
Výskyt: povodí Amazonky a úbočí And jsou domovem nekonečného množství rostlin, z nichž mají mnohé blahodárné účinky na lidské zdraví. V těchto oblastech Jižní Ameriky roste rovněž strom s názvem Croton lechleri, který má poměrně specifický vzhled.
Popis a účinné látky: strom z čeledi pryšcovitých může být vysoký až 20 metrů, ale jinak je velmi štíhlý, když jeho průměr nebývá větší než 30 cm. Ještě větší překvapení ovšem zažijete, když do něho říznete nožem – vytéká z něj totiž míza červené barvy, takže to vypadá, že strom krvácí. Proto ostatně tato tekutina dostala název Sangre de Drago („Dračí krev“). Obsahuje přitom mnoho účinných látek. Jedná se o alkaloidy taspin a betanin, organické a nenasycené mastné kyseliny, éterické oleje, flavolany, fenoly, taniny nebo lignany. Jinak má Croton lechleri velké, střídavě srdčité a jasně zelené listy a zelenobílé, bíle nebo jantarové květy. Plodem jsou tobolky.
Užitečné části: využíván je míza, ale také kůra stromu.
Léčivé účinky dračí krve
Míza ze stromu Croton lechleri je po tisíciletí vysoce ceněna domorodými obyvateli jihoamerického kontinentu, kteří ji využívali na mnoho zdravotních potíží. O jejich léčivých účincích ostatně už také psal španělský misionář Bernabé Coho. Z pohledu moderní vědy se vzhledem k obsahu účinných látek rovněž jedná o účinnou léčivku, které může člověku pomoci s celou řadou neduhů.
Dračí krev může být používána zevně, a to k potírání postiženého místa. Podporuje např. hojení ran při různých poraněních. Zastavuje krvácení, urychluje jejich uzavření a ulevuje od bolesti. Vyzkoušet ji můžete při řezných poraněních či škrábancích, stejně jako při bodnutí hmyzem. Využití se nabízí rovněž při kožních problémech (akné, ekzémy či bércové vředy) a účinkovat může i při hemoroidech. Míza nachází uplatnění také v souvislosti se záněty, a to především dásní a dutiny ústní.
Dračí krev lze užívat také vnitřně. Pokud máte kupříkladu potíže s imunitou, pomůže vám s jejím posílením. Dále bývá oceňována pro pozitivní vliv na trávicí soustavu, neboť podporuje vyprazdňování. Účinkuje ale také při různých obtížích jako při žaludečních vředech a zánětech, případně při střevních problémech. Dračí krev působí rovněž antiviroticky a antibakteriálně, takže má kladný vliv při virózách nebo nachlazení. Navíc stabilizuje hladinu krevního cukru.
Upozorňujeme: rudou mízu strom Croton lechleri vylučuje kvůli ochraně a k hojení. Jejím léčivým účinkům se tedy nelze divit. Na druhou stranu jde o skutečně silnou přírodní látku, takže nepřekračujte doporučené denní dávkování. Dračí krev navíc není doporučována dětem, těhotným a kojícím ženám, stejně jako osobám se závažným onemocněním ledvin a jater.
Kde si dračí krev pořídit?
Pokud chcete využít blahodárné účinky dračí krve, pochopitelně se nemusíte vydávat prodírat přímo ke zdroji do povodí Amazonky ani vystoupat na úbočí And. V současné době si lze i v České republice pořídit dračí krev ve formě kapek. Ale pozor, mělo by se jedna to o 100% extrakt z mízy stromu Croton lechleri! Tento produkt každopádně seženete v mnoha kamenných i internetových lékárnách, kde je často nabízen jako doplněk stravy. K dispozici navíc máte i prášek, který je vyroben z kůry. Croton lechleri si v každém případě v ČR nevypěstujete, protože zde nemá vhodné podmínky k růstu.
Tip na závěr: míza tohoto stromu není jedinou léčivou látkou v přírodě, která je dávána do souvislosti s draky. I u nás si už ostatně můžete pořídit longan, což je nepříliš známé exotické ovoce, jemuž se říká rovněž „dračí oko“.
Vážený pane Sivoku. Strom na fotografii zcela jistě není Croton lechlerii, ale velice pravděpodobně Dracaena cinnabari. V článku píšete, že Croton má srdčité listy. Prosím nepodílejte se na rozšiřování tohoto omylu a fotografii smažte nebo opravte. Děkuji.
A proč je u toho fotka „stromu dračí krve“, který roste jedině na Sokotře?