Pelyněk pravý byl známý už ve starověku. I dnes pomáhá především s trávicím ústrojím, neboť podporuje trávení a pozitivně působí také při nechutenství a nadýmání.
Výskyt: pelyněk pravý pochází z mírných pásem evropského a asijského kontinentu. Roste tedy i v České republice, a to poměrně hojně. Můžete si ho proto bez větších problémů natrhat a navíc si lze tuto léčivku rovněž vypěstovat na záhoně.
Popis a účinné látky: jedná se o vytrvalou rostlinu z čeledi hvězdnicovitých, která může dorůstat do výšky přes jeden metr. Lodyha dole dřevnatí, listy jsou řapíkaté a střídavé a mají zelenou a stříbrnošedou barvu. Květy mají barvu žlutou či zlatožlutou a tvoří převislé hroznovité květenství ve formě laty. Plodem jsou vejčité nažky. Pelyněk pravý obsahuje silice, jejichž nejdůležitějšími složkami jsou thujol, thujon a chamazulény, ale vyskytují se v něm rovněž flavonoidy, třísloviny, hořčiny a další účinné látky.
Užitečné části: používána je především nať, a to ideálně sebraná v období zralosti, kdy pelyněk pravý obsahuje nejvíce účinných látek.
Pelyněk pravý a léčivé účinky
Pelyněk pravý byl známý už ve starověku. Pomáhá především s trávicím ústrojím, neboť podporuje trávení (zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv) a pozitivně působí také při nechutenství a nadýmání. Dále jej můžete vyzkoušet při střevních a žlučníkových kolikách, přičemž podporuje i vylučování žluči. Navíc účinkuje proti střevním cizopasníkům (hlístům), se kterými mohou mít potíže zejména děti. Rostlina rovněž působí proti křečím a pomoci může také při revmatu a nachlazení.
Pelyněk pravý bývá doporučován také ženám, které sužují menstruační bolesti. Musíme ovšem upozornit, že používání této rostliny není bez rizik. Obsažený thujon totiž může způsobovat poruchy vnímání a vědomí, bolesti hlavy, závratě, křeče a dávení. Rostlina se tedy nehodí pro dlouhodobé užívání a navíc byste ji neměli přijímat ve vyšších dávkách. Úplně vyvarovat by se jí měly malé děti a těhotné a kojící ženy (hrozí dokonce riziko potratu!) a používat by ji neměli ani lidé s nemocnými játry.
Doporučujeme: jednorázově bystě neměli pozřít více než 1 g pelyňku a denní dávka nesmí být překročit 3 g! Pokud dodržíte toto dávkování, nemělo by vám hrozit žádné riziko.
Využití pelyňku pravého v kuchyni
Pelyněk pravý není jen léčivou rostlinou, ale využívá se také při přípravě pokrmů a především nápojů. Listy (v menším množství) se mohou použít k tučným a pečeným masům, a to nejen kvůli zvýraznění chuti, ale navíc pomáhají i s jejich trávením. Pelyněk se používá rovněž k přípravě absintu a vína Vermut. Uplatnění ale nachází i při výrobě nealkoholických nápojů. Samozřejmě si z něj můžete připravit také čaj, který je k využití jeho blahodárných účinků nejvhodnější.
Pokud chcete vyzkoušet zdravotní účinky této bylinky, máme pro vás recept na čaj z pelyňku pravého. Jednu čajovou lžičku sušené rostliny zalijete větším šálkem horké vody. Necháte 5 až 10 minut louhovat a přecedíte. Pelyněk pravý se nicméně hodí i do bylinných čajových směsí, které mohou účinkovat na různé neduhy. Pro samotnou gastronomii je na druhou stranu vhodnější pelyněk estragon, který rovněž pomáhá s trávením, při jeho konzumaci nehrozí navíc žádná rizika a dokonce je součástí známého provensálského koření.
Pěstování pelyňku pravého
Pelyněk pravý u nás sice roste, ale můžete si ho také vypěstovat. Jedná se přitom o nenáročnou rostlinu. Nejvíce jí vyhovují slunná stanoviště, která by navíc měla být chráněna před větrem. Dařit se jí bude v propustné půdě, když bude navíc dostatečně výživná. Nevyžaduje přitom větší množství vody, takže postačuje jen občasná závlaha. Pelyněk pravý je sice citlivější na zimu, ale vzhledem k současným mírným zimám v ČR toto období může přežít pouze zakrytý chvojím.
Tip na závěr: jako léčivku můžete využít i další příbuzné druhy. Kromě výše zmíněného pelyňku estragonu se jedná rovněž o pelyněk černobýl, pelyněk roční nebo pelyněk brotan. U poslední jmenované rostliny si je nicméně dobré dát rovněž pozor na její toxicitu.
Fotogalerie:
Napište komentář