Řepík lékařský je účinná léčivka, kterou lze využívat jak vnitřně, tak zevně. Navíc si ji můžete snadno vypěstovat a následně si z ní vyrobit přípravky, jež se stanou nedílnou součástí domácí lékárničky.
Výskyt: řepík lékařský roste v mnoha částech světa. Nalézt jej lze jak v Evropě, tak v Asii, ale rozšířen je rovněž na americkém kontinentu. Dokáže totiž prosperovat v rozličných podmínkách, tedy např. v podhorských oblastech i ve středomořském prostoru.
Popis a účinné látky: tento rostlinný druh patří do čeledi růžovité. Řepík lékařský může být vysoký 60 cm až 1 metr, přičemž je chlupatý a tmavě zelený. Listy jsou pilovité a podlouhle vejčité. Kvítky jsou drobnější, žluté a mají kořeněnou vůni. Jejich čas přichází zejména v průběhu letních měsíců. Plodem je číška kališní. Z účinných látek jmenujme hořčiny, třísloviny, silici, flavonoidy, vitamín C či saponiny.
Užitečné části: využívána je nať, kterou je vhodné sbírat v období květu rostliny.
Vnitřní i zevní účinky řepíku lékařského
Jak už sám botanický název napovídá, tato bylinka má pozitivní účinky na lidské zdraví, o čemž se vědělo již ve starověku. Vnitřně je využívána např. při některých problémech s trávením, konkrétně při průjmech, zánětech žaludku a dvanáctníku nebo při zažívacích potížích, které provází nechutenství. Uplatnění řepíku lékařského se nabízí i při potížích s ledvinami, při poruchách udržení moči, případně při zánětu močového měchýře. Pozitivně působí i při problémech s játry či žlučníkem. Zároveň má ovšem i široké zevní využití…
Jako kloktadlo je doporučován v průběhu angíny, při zánětech ústní dutiny, horních cest dýchacích a mandlí či při krčních potížích. Vyrábí se z něj i obklady, které urychlují hojení odřenin, kožních nemocí, hemeroidů a lze je aplikovat i při bolestech kloubů. Řepík lékařský se navíc používá též k výrobě mastí, jež jsou účinné např. při bércových vředech či křečových žilách. Bývá rovněž přísadou do relaxačních koupelí. Sluší se doplnit, že jej mohou používat i děti. V průběhu TBC krčních uzlin jim např. můžete přichystat každodenní koupel, při které byste měli použít cca 200 g této byliny.
Využití řepíku lékařského
Z této bylinky si můžete připravit různé zdravé přípravky, které lze následně využít při rozmanitých příležitostech. Připravit si doma lze např. čaj z řepíku lékařského. Jednoduše spařte jednu čajovou lžičku řepíku lékařského se zhruba čtvrt litrem vody a vylouhujte. Tento zdravý nápoj lze pít i dvakrát denně. Kladně přitom může působit na hlasivky, případně ho doporučujeme vyzkoušet během nachlazení, neboť dokáže ulevit horním cestám dýchacím. Jedná se tedy o zajímavého pomocníka.
Další účinný přípravek představuje tinktura z řepíku lékařského. Jeden díl (ideálně čerstvé) rostlinky nakrájené nadrobno stačí smíchat s pěti díly alkoholu, a to ideálně 40% a bílého, tedy např. s vodkou nebo ginem. Dbejte na to, aby byla nať celá ponořená v tekutině. Louhovat byste měli nechat zhruba tři týdny, přičemž je doporučováno láhev jednou za čas protřepat. Po této době přeceďte, bylinku ještě důkladně vymačkejte a přelijte do nové láhve. Vyrobit si tak snadno můžete nedílnou součást domácí lékárničky.
Řepík lékařský a pěstování
Řepík lékařský není náročný na pěstování, takže pokud máte zahradu, můžete si ho jednoduše vypěstovat. Semena stačí vysít na jaře na teplejší a sušší stanoviště, které bude buď na slunci, anebo v polostínu, jelikož tyto podmínky bylince nejvíce vyhovují. Dále vyžaduje humózní a propustnou půdu, přičemž může růst i na skalkách či suchých stráních. Pokud budete o jednotlivé rostliny dobře pečovat, nať budete moci sbírat v průběhu prázdninových měsíců, tedy v červenci a srpnu.
Tip na závěr: řepík lékařský není jediným zajímavým zástupcem čeledi růžovitých. Patří do ní nejen růže šípková, která plodí zdravé šípky, ale také populární ovoce (jablka, hrušky, švestky nebo jahody), stejně jako další velmi zdravé rostliny jako např. hloh obecný, kuklík městský nebo kontryhel obecný.
Fotogalerie:
přečetla jsem si články o řepíku lékařském a divizně velkokvěté, a protože obě byliny
znám, zjistila jsem, že jejich vyobrazení je znázorněno opačně.
Paní Marie, vyobrazení řepíku je správné, je to květenství. Divizna má větší kvítky.
já taky se přijuji k Nadi , že divizna má větší květy
Existuje divizna sápovitá a tá květy malé, obrázek řepíku mi ji připomíná, ale jistá si nejsem na 100%.