Yzop lékařský je bylinka, která se používá pro léčivé účinky už od starověku. Dnes se sice nejedná o nejznámější léčivku, přesto nám může pomoci s různými neduhy.
Výskyt: yzop lékařský se vyskytuje především v oblasti Středozemí. Roste však i na dalších místech Eurasie, a to zejména ve Střední Asii. V Česku se pěstuje (viz níže), došlo ale také ke zplanění, takže jej lze na některých místech nalézt i ve volné přírodě.
Popis a účinné látky: jedná se o polokeř z čeledi hluchavkovitých, který může měřit pouze pár desítek cm, někdy ale i více než půl metru. Lodyha je dlouhá a široce větvená. Listy jsou rovněž dlouhé a úzce kopinaté. Květy se objevují především v průběhu letních měsíců (červenec až září) a mají fialovou, modrofialovou a výjimečně i růžovou barvu. Yzop lékařský obsahuje mnoho účinných látek, z nichž budeme jmenovat alespoň silice, glykosidy, hořčiny, třísloviny a vitamín C.
Užitečné části: sbírá se především nať, a to v období květu.
Léčivé účinky yzopu lékařského
Yzop lékařský se používá pro léčivé účinky už od starověku. Dnes se sice nejedná o nejznámější léčivku, přesto nám může pomoci s mnoha neduhy. Vzhledem k tomu, že působí dezinfekčně, antibioticky a diureticky (močopudně), pomáhá např. s léčbou močových cest. Dezinfekční a antibiotické vlastnosti lze navíc využít i při potížích s dýchacími cestami, které uvolňuje, a to i při zahlenění. Doporučován je tedy při problémech s průduškami, astmatem anebo při kašli.
Bylinka nám může pomoci i s trávením, neboť mj. potlačuje nadýmání. Navíc má pozitivní vliv na střevní záněty, povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje i činnost žaludku. Ulevit může také při nadměrném pocení, čímž se podobá své „kolegyni“ z čeledi hluchavkovitých šalvěji lékařské. Yzop lze navíc používat i zevně, neboť dokáže dezinfikovat rány. Můžete ho tedy vyzkoušet při lehkých poranění, ale třeba také při nepříjemném bodnutí hmyzem.
Yzop lékařský v kuchyni
Jestliže není yzop lékařský známý jako léčivka, tím méně proslul jako ingredience v kuchyni. Přesto jej lze využít při přípravě nejrůznějších pokrmů. Jen se jedná o velmi aromatickou rostlinu, takže byste to s jejím používáním neměli přehánět. V každém případě ji můžete využít k dochucení masa (např. zvěřiny), neboť mj. pomáhá s trávením tučných jídel. Yzop se hodí rovněž do polévek, omáček, nádivek, salátů a sladkých pokrmů. Dochucovat s ním lze rovněž nealkoholické nápoje a likéry.
Pokud chcete tuto bylinku vyzkoušet, přinášíme vám recept na čaj z yzopu lékařského.1 lžičku sušené natě zalijete čtvrt litrem vařící vody a necháte zhruba 15 minut louhovat. Pít byste měli maximálně dva šálky denně. Doplňme, že se yzop hodí do kombinace s dalšími rostlinami. Využít ho tedy lze společně anýzem, fenyklem, levandulí, citrusy, rozmarýnem i výše zmiňovanou šalvějí, ale také se zelím, mrkví, červenou řepou, houbami, dýní nebo hrachem.
Pěstování yzopu lékařského
Jak už jsme uvedli, yzop lékařský se v České republice především pěstuje a volné přírodě ho najdete minimálně. Vysívat by se měl na jaře. Velmi mu přitom vyhovují slunná stanoviště, takže jej nezasazujte do stínu. Vyžaduje rovněž sušší a propustnou půdu. Vzhledem k tomu, že se jedná o polokeř s pěknými květy, můžete si z něj udělat esteticky zajímavý živý plot. Yzopu lékařskému se ovšem nebude dařit pouze na zahradě, ale lze ho zasadit rovněž do květináče a mít ho umístěn na balkóně anebo na terase.
Fotogalerie:
Napište komentář