Včelí med: vynikající přírodní sladidlo vhodné pro děti i pro dospělé

Ořechy ve včelím medu

Včelí med je na rozdíl od cukru zdravé sladidlo, které můžete využít při přípravě různých pokrmů i nápojů. Obsahuje přitom mnoho účinných látek.

Včelí med je produktem včel, které z květů sbírají nektar, medovici a sladké šťávy. Ty se následně mění a obohatí v trávicím traktu včel, které výsledný produkt uskladní v plástech, kde dozrává. Pro včelstvo je med zásobou energeticky bohaté potravy. Jeho výtečné chuti a nutričních hodnot si ostatně již dávno všiml i člověk. Vzhledem k tomu, že ho občas využívají rovněž některé opice a lidoopi, je možné, že ho konzumovali již první lidé, anebo dokonce jejich předchůdci. Pro takové tvrzení ovšem pochopitelně neexistují žádné přímé důkazy.

Upozorňujeme: tuto dobrotu nemají rádi pouze lidé a jejich nejbližší příbuzní. Dopřávají si ho rovněž
medvědi, jak už ostatně napovídá sám jejich název.

Léčivé účinky včelího medu

Tento produkt včel patří mezi nejpřirozenější sladidla a navíc je poměrně dost zdravý. Obsahuje totiž mnoho účinných látek, a to jednoduché sacharidy (glukózu a fruktózu), bílkoviny a aminokyseliny, flavonoidy, karotenoidy, organické kyseliny, stejně jako nejrůznější vitamíny (A, B-komplex, C, D, K nebo E) a minerály (draslík, vápník, železo, hořčík či křemík). Proto má antibakteriální účinky, což je mj. způsobenu tím, že je do něj včelami při opylování ukládán peroxid vodíku. Má tedy schopnost ničit choroboplodné zárodky. Zároveň zklidňuje podrážděné hrdlo a hlasivky.

Jedná se také o lehký zdroj energie, a to např. po sportovní aktivitě, přičemž může pomoci zklidnit nervovou soustavu. Využíván je rovněž při zažívacích obtížích, jako je např. zácpa. Ovšem pozor! Med byste rozhodně neměli dávat dětem do 12 měsíců života, neboť jejich trávící systém si nedokáže poradit s přítomnými kontaminanty. Musíme ovšem doplnit, že u starších jedinců také posiluje imunitu a srdce. Dokonce ho můžete použít i vnějšně, a to pro jeho dezinfekční účinky, když např. zmírňuje otoky. U citlivějších osob nicméně může vyvolat alergickou reakci.

Využití v kuchyni

V kuchyni se tradičně používá jako sladidlo. V rámci evropského kontinentu byl dokonce sladidlem jediným až do příchodu třtinového a řepného cukru. Dnes se jim ale stále běžně sladí např. čaj. Vhodný je ovšem i pro pečení, a to jak sladkých pokrmů (medovník, perník apod.), tak masa či zeleniny, neboť vytváří křupavou kůrčičku. Používá se i jako přísada do marinád na grilování, salátových dresinků nebo do smoothie. A musíme doplnit, že se z něj samozřejmě vyrábí rovněž medovina, tedy dlouhodobě oblíbený kvašený alkoholický nápoj.

Pokud si chcete připravit sladký a zároveň zdravý nápoj, máme pro vás recept na rychlé banánové smoothie s medem. Stačí rozmixovat dva banány, dvě lžičky včelího medu a přidat vodu. Smoothie můžete pít např. po sportovní aktivitě, neboť obsahuje mnoho jednoduchých sacharidů, jež je v době bezprostředně po sportu ideální dostat do organismu. Jedná se tedy o velmi vhodný nápoj pro sportovce, kteří chtějí využívat přirozená sladidla, tedy nikoli rafinovaný, tudíž průmyslově upravený cukr.

Jaké existují druhy?

V současné době si můžete pořídit mnoho druhů. Dělí se nicméně do dvou základních skupin. První z nich je květový med, který pochází ze sladkého nektaru květů rostlin. Barva je přitom světlá a může se pohybovat od různých odstínů žluté až po hnědou. V tom (a v obsahu látek) se od něj liší tzv. medovicový med, jenž je obecně znám spíše jako med lesní. Pochází totiž z lesních rostlin (v nich ale nevzniká, díky producentům v rostlině je na povrch listů a jehličí vylučován). Barva je výrazně tmavší, což zapříčiňují rostlinná barviva, která jsou obsažená v míze dřevin.

Tip na závěr: existují také další zdravé alternativy cukru. Jedná se o kupříkladu o stévii sladkou, ale také javorový a agávový sirup, stejně jako třeba mesquite. Pokud se tedy nechcete vzdát sladké chuti, ale zároveň žijete zdravě, jedná se o zajímavá řešení. Na úplný závěr ještě doplňme, že pro lidské zdraví je vhodný ještě jeden včelí produkt, a to propolis.

Sdílet příspěvek:

1 komentář

  1. Proč uvádíte lidi v omyl? Píšete nepravdu !! Medovicový med (lesní med) je sbírán včelami z výkalů mšic, které se živí štávami lesních rostlin a stromů. Protože výkaly jsou sladké jsou sbírány včelami. Uveďte to prosím na správnou míru !! Děkuji

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*