Ačkoli je pýr plazivý považován především za plevel, často bývají opomíjeny jeho příznivé účinky na naše zdraví, které jsou poměrně široké.
Výskyt: pýr plazivý se velmi rychle šiří, takže v současné době roste takřka po celém světě. Původní domovinou rostliny, která je označována jako plevelná, je ovšem Evropa a severní Afrika, vyskytovala se ale rovněž v některých oblastech Asie.
Popis a účinné látky: tato rostlina je řazena do čeledi lipnicovitých, do které patří třeba také obiloviny. Pýr může dorůstat až do výšky 120 cm a někdy bývá i vyšší. Listy jsou zelené až šedé, čárkované a na líci drsné. Květenství, kterým je lichoklas, se objevuje v průběhu letních měsíců a plody jsou úzce kopinaté pluchaté obilky. Z účinných látek jmenujme polysacharid triticin, slizy, inulin, silice, inositol, stejně jako vitamíny (především A a B) a minerály.
Užitečné části: požívána je oddenek pýru.
Léčivé účinky pýru plazivého
Ačkoli je pýr plazivý považován především za plevel, často bývají opomíjeny jeho příznivé účinky na naše zdraví, které jsou známy dlouhodobě. Rostlina kupříkladu působí diureticky, což znamená, že se podílí na vylučování moči. Díky této vlastnosti působí také detoxikačně. Z organismu např. odstraňuje nežádoucí solné usazeniny. Jelikož vyplavuje vodu z těla, dokáže zmenšovat otoky. Schopnost čistit organismus se může kladně projevit také při léčbě dny a revmatismu.
Pýr plazivý je využíván k podpoře léčby zánětu močového měchýře. Zároveň působí antibakteriálně a zkusit ho můžete i při potížích s dýchacími cestami. Pozitivně vliv má rovněž na kardiovaskulární soustavu, když se podílí na snižování cholesterolu, ovlivňuje hladinu cukru v krvi a působí i na hospodaření s tuky. Pýr je také používán jako prevence proti onemocněním jater, která pomáhá i léčit v případě potíží. Zlepšuje rovněž metabolismus. Zevně ho lze použít při kožních problémech a vyzkoušet ho můžete i při hemeroidech, tedy při oteklých a zanícených žílách v oblasti konečníku.
Jak využít pýr plazivý?
Z pýru plazivého je používán jeho deseticentimetrový oddenek, který lze sbírat v různých obdobích roku, především je ale doporučován přelom léta a podzimu, tzn. září a říjen. Poté, co si jej přinesete domů, ho stačí oprat, odřezat kořenné výhony a nakrájet. Následně je vhodné rychlé a důkladné usušení, a to ideálně umělým teplem. Sušený oddenek uchovávejte v suchu a uzavřené nádobě. Připravit si můžete různé zdravé odvary, k čemuž je možné použít i čerstvou rostlinu.
Podle našeho receptu si můžete připravit čaj z pýru plazivého, neboť je to velmi jednoduché. 2 lžičky sušeného oddenku zalijete 250 ml studené vody a dáte vařit. Povaříte zhruba 5 minut a pak necháte cca 10 minut luhovat. Následně můžete tento čaj osladit, a to třeba medem. Vyrobit si lze také tinkturu, kdy stačí 100 g čerstvého či sušeného oddenku zalít 40% alkoholem a nechat macerovat přibližně tři týdny. Tento nápoj může následně posílit vaši imunitu, tedy obranyschopnost organismu.
Pýr plazivý na zahradě jako problém
Pýr plazivý je rostlinou, která je skutečně velmi invazivní, přičemž v České republice se hojně vyskytuje od nížin po horské oblasti. Omezuje totiž růst dalších rostlin, neboť do půdy vylučuje glykosid agropyren, zastiňuje je díky své výšce a kořen jim navíc odebírá váhu a živiny. Pokud se vyskytne i na vašem záhoně, k jeho odstranění nepoužívejte motyku či rýč, protože oddenky spíše poškodíte a pomůžete jeho šíření. Vhodný je tedy kopáč nebo rycí vidle, přičemž při likvidaci postupujte opatrně. A jedna rada na závěr – pýr plazivý nikdy nedávejte do kompostu, ale vhodnější ho je spálit!
Tip na závěr: kladné účinky na lidské zdraví mají i další rostliny, které jsou obecně označovány za plevelné. Jedná se např. o kokošku pastuší tobolku, jež může účinně zastavovat krvácení, přesličku rolní působící hojivě anebo lopuch větší, jenž působí mj. dezinfekčně, antibakteriálně a protizánětlivě. Tyto a další tzv. plevelné rostliny se tedy mohou stát nedílnou součástí domácí lékárny.
Stačí umět rozeznat pouze jedovaté rostliny – všechny ostatní můžeme klidně spásat, poněvadž jde o „léčivky“. Alespoň podle v poslední době „roztrhnuvšího se pytle“ s podobnými moudry. Takže bych si tipnul, že zveřejnění jakákoliv hovadiny je docela dobře honorováno, tudíž jich lze přečíst čím dál více. Proti pýru jako takovému nic nemám samosebou. 🙂