Medvědice lékařská: účinná při léčbě ledvin a močových cest. Bývá ovšem považována i za jedovatou

Latinský název: Arctostaphylos uva-ursi

Medvědice lékařská účinná při léčbě ledvin a močových cest
Medvědice lékařská

Medvědice lékařská nepatří mezi nejznámější rostliny, přesto se jedná o účinnou léčivku, která nám mj. může pomoci s potížemi ledvin a močových cest.

Výskyt: medvědice lékařská je široce rozšířená, a to i ve studených oblastech, kde by se jiným rostlinám příliš nedařilo. Vyskytuje se v Evropě, Severní Americe a dokonce i na Sibiři a v Grónsku. Ostatně český rodový název odkazuje k tomu, že je v severských oblastech údajně s oblibou konzumována medvědy (to platí i pro medvědí česnek). Anglicky se této rostlině často říká „bearberry“.

Popis a účinné látky: jedná se o zakrslý keř z čeledi vřesovcovitýc , který může především na teplejších místech dorůstat do výšky až 1 m. Medvědice má poléhavé větve, listy jsou obvejčité, na bázi klínovitě zúžené. Květy jsou zvonkovité, bíle, často ale také narůžovělé. Objevují se od března do července. Plodem jsou peckovice. Listy obsahují silice, flavonoidy, saponiny, kyseliny (např. mravenčí, citrónovou či gallovou), arbutin nebo methylarbutin.

Užitečné část: využívány jsou listy a plody.

Léčivé účinky medvědice lékařské

Jak už napovídá druhový název, tento keř je člověkem využíván zejména pro své léčivé účinky. Medvědice lékařská umí pomoci s močovými cestami, neboť působí protimikrobiálně, diureticky (močopudně) a pomáhá zabraňovat infekcím. Osvědčila se rovněž při zánětech močového měchýře a navíc působí preventivně proti močovým kamenům. Uplatnění nachází i v případě ledvinových a žlučníkových kamenech, což je další užitečná vlastnost.

Medvědice lékařská vám ovšem nemusí pomoci pouze s ledvinami a urologickými potížemi, ale rovněž v jiných případech. Používá se rovněž při léčbě dny (pakostnice), jíž způsobuje zvýšená hladina kyseliny močové v krvi. Také celkově detoxikuje organismus, navíc posiluje imunitní systém a kladný vliv má na bolesti hlavy. Listy této rostliny zároveň urychlují hojení a blahodárně působí rovněž na žaludek. Její pozitivní účinky jsou tedy opravdu široké.

Medvědice nám může i uškodit

Ačkoli bývá medvědice lékařská někdy doporučována během těhotenství a po porodu, těhotným a kojícím ženám bývá také zakazována (stejně jako dětem do pěti let). To platí i pro lidi s nemocnými játry a ledvinami. Medvědice by se obecně neměla konzumovat dlouho a ve velkém množství, neboť důsledkem může být právě poškození jater. V některých zdrojích je dokonce považována za jedovatou či mírně jedovatou, což údajně může platit i pro plody. Použití tedy raději konzultujte s lékařem.

Využití medvědice lékařské

Medvědice lékařská sice roste i v České republice, nicméně je tu velmi vzácná a navíc chráněná. Ačkoli se u nás občas i pěstuje (viz níže), většina lidí si asi spíše koupí některých přípravků z ní vyrobených. Zájemci o její léčivé účinky si mohou zakoupit různé urologické směsi či tablety, jejichž je medvědice lékařská součástí. V obchodech lze sehnat i sušené listy, které si tedy stačí zakoupit, a následně si budete doma moci připravit zdravý čaj, i když to s jeho používáním nepřehánějte.

Pokud chcete účinky listů této rostliny vyzkoušet, můžete využít recept na čaj z medvědice lékařské. 1 až 2 čajové lžičky listů zalijete 250 ml horké vody a necháte zhruba pět minut louhovat. Čaj byste měli pít maximálně třikrát denně a rozhodně jej neužívat dlouhodobě. Uplatnění v každém případě mohou v kuchyni nalézt i plody, a to jako brusinky. Můžete je vyzkoušet pro výrobu sirupů, šťáv, kompotů, ale hodí se i k masitým pokrmům. S množstvím to každopádně nepřehánějte.

Pěstování medvědice lékařské

Jak už jsme uvedli výše, medvědice lékařská je někdy pěstována i u nás, ačkoli je primárně dovážena. Co se týče nároků, vyhovují ji humózní půdy, a to mírně kyselého pH. Ačkoli má vysoké nároky na světlo, když upřednostňuje plné slunce a polostín, jakož i vyšší nároky na vlhkost, daří se jí také v horských oblastech. Mimo jiné i proto, že je velmi odolná proti vysychání půdy, a to díky hlubokému zakořenění. Doplňme, že se medvědice lékařská může dožít až 100 let.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*