Dobromysl obecná (oregano) působí kladně na lidskou psychiku, neboť dokáže zklidňovat. Pokud vás tedy sužuje nervové vypětí či nespavost, čaj z této bylinky vám může ulevit.
Výskyt: původně byla dobromysl „doma“ ve Středomoří a v jižní části asijského kontinentu, postupem času se ovšem značně rozšířila, když se dostala i do Severní Ameriky. V Česku roste v teplejších oblastech a často je rovněž pěstována (např. na záhonech či skalkách).
Popis a účinné látky: rostlina patří do čeledi hluchavkovitých. Stejně jako jiné byliny z této čeledi (např. meduňka lékařská anebo šalvěj lékařská) se řadí mezi „léčivky“. Zároveň je používána v kuchyni, a to jako koření pod názvem oregano. Dobromysl se řadí mezi trvalky, přičemž dosahuje výšky až 90 cm. Kvete v období od července do srpny (někdy až do září) a její květy jsou nachově růžové. Plodem je tvrdka. Zaměříme-li se na obsahové látky, jmenovat musíme silice, třísloviny či hořčiny, ale významný je rovněž obsah antioxidantů.
Užitečné části: nejčastěji je používána kvetoucí nať.
Dobromysl obecná jako „léčivka“
Jak už samotný rodový název napovídá, dobromysl obecná působí kladně na lidskou psychiku, neboť dokáže zklidňovat. Pokud vás tedy sužuje nervové vypětí či nespavost, čaj z dobromysle vám určitě může ulevit. Rostlina se navíc používá jako doplněk při léčbě epilepsie. Zároveň dokáže uvolňovat křečovité stažení hladkého svalstva a využívána je rovněž k výrobě obkladů a osvěžujících koupelí, a to např. u slabších dětí.
Dále má aseptické a protizánětlivé účinky, užívá se při nechutenství a zažívacích obtížích. Doporučována je i v průběhu onemocnění horních cest dýchacích a při nachlazení. Navíc zlepšuje krevní oběh a umí si poradit s plynatostí. V nepolední řadě pomáhá ženám při vynechání menstruace. Dobromysl obecná přitom nemá žádné nežádoucí účinky, takže ji lze bez problémů používat dlouhodobě.
Tip: již jsme uvedli, že rostlina pomáhá k pravidelnosti menstruačního cyklu. Bývá tedy součástí i čaje na vyvolání menstruace. Ten si je možné zakoupit v některém z obchodů, ale lze si jej připravit i doma. Stačí 5 dílů natě dobromysly smíchat s 5 díly natě řebříčku a 3 díly natí kontryhelu a plavuně vidlačky. Směs zalijete horkou vodou, necháte cca 15 až 20 minut louhovat a přecedíte. Čaj lze užívat třikrát denně.
Oregano jako koření v kuchyni
Většiny lidí přijde s dobromyslí do kontaktu v kuchyni, a to pod názvem oregano. Toto koření s výraznou chutí je často používáno k dochucení rozmanitých polévek či omáček a uplatnění nalézá také na mnoha druzích pizzy. Společně s rozmarýnem, bazalkou a dalšími bylinkami je navíc součástí provensálského koření. Ačkoli je oregano běžně využíváno i v české kuchyně, k dochucování jídel jej používá především kuchyně francouzská a italská. V těchto zemích se jedná o opravdu velmi oblíbené koření.
Pěstování dobromysli obecné
Tuto oblíbenou bylinku si můžete vypěstovat dosti jednoduše, a to buď ze semen, nebo ze sazenic. Nejvíce jí bude vyhovovat sušší a slunečné stanoviště, takže ji lze bez problémů pěstovat např. na skalce. Dobromysli vyhovuje rovněž půda s vyšším obsahem vápníku, měla by tedy být zásaditého charakteru. Nepotřebuje přitom větší zálivku. Nemá ovšem příliš ráda chlad, takže ji v zimě chraňte mulčováním, a to např. chvojím nebo listím.
Napište komentář