Vlčí mák byl pro svůj kladný vliv na lidské zdraví využíván především v minulosti, ale v lidovém léčitelství je používán dodnes. Pomoci může s různými neduhy.
Výskyt: mák vlčí neboli vlčí mák je široce rozšířenou rostlinou. Vyjma úplného severu roste po celé Evropě, přirozeně pak také v Severní Africe a Malé Asii. Člověkem byl navíc zavlečen i do Severní Ameriky a Austrálie. Hojně přitom roste také v České republice.
Popis a účinné látky: vlčí mák je jednoletou bylinkou z čeledi makovitých, která může dorůstat do výšky jen pár desítek cm, někdy ale také 1 m. Spodní listy jsou řapíkaté, svrchní přisedlé a zubaté. Všechny jsou střídavé a štětinaté, což platí i pro většinou jednoduchou lodyhu. Květy mají sytě červenou barvu, přičemž na bázi mnohdy disponují fialovo-černou skvrnou. Tato barva je typická i pro tyčinky. Plodem je makovice, tedy větší tobolka, jež ukrývá drobná modrošedá semena. Mák vlčí obsahuje velké množství alkaloidů, ale také slizy, třísloviny, cukry, antokyanová barviva a další účinné látky.
Užitečné části: v léčitelství bývají využívány zejména okvětní plátky, které jsou sbírány od května do července.
Vlčí mák a léčivé účinky
Vlčí mák byl pro svůj kladný vliv na lidské zdraví využíván především v minulosti, ale v lidovém léčitelství je používán dodnes. Především bývá dáván do souvislosti s plicními potížemi. Vlčí mák totiž disponuje zklidňujícími účinky na dýchací soustavu, a to např. při chřipce, nachlazení či angíně, přičemž může odlehčit i při závažnějších problémech, jako je bronchiální astma či akutní katar průdušek. Květy zároveň pomáhají zmírňovat kašel a rovněž usnadňují vykašlávání.
Vlčí mák se může se rovněž podílet na léčbě zánětů horních cest dýchacích a využít ho lze také proti chrapotu. Nemocným pomáhá i svými sedativními účinky, které mají za následek klidnější spánek. Toho samozřejmě mohou zkusit využít i lidé, jež trpí delší dobu nespavostí. Tato jednoletka bývá někdy doporučován i lidem, kteří trpí depresivními náladami. Opomenout však nesmíme ani určité pozitivní působení na trávicí ústrojí.
Upozorňujeme: květy vlčího máku by neměly být konzumovány ve velkém množství ani příliš dlouho. Pak totiž mohou způsobovat únavu, bolesti břicha a zvracení.
Využití vlčího máku
Květy máku vlčího jsou v lidovém léčitelství využívány k přípravě čaje a tinktury. V současné době ovšem nacházejí uplatnění především díky svému zajímavému vzezření. Někdy se pro okrasu přidávají do čajových směsí, které dokážou vizuálně vylepšit. V potravinářství se navíc květy používají pro výrobu barviva. Doplňme, že v lidovém léčitelství se někdy hovoří rovněž o makovicích. Na druhou stranu se z nich dříve vyráběla náhražka opia (to je produkováno z makovic máku setého). Odvary z této části rostliny tedy rozhodně nepoužívejte.
Pokud chcete vlčí mák na vlastní plíce vyzkoušet, přinášíme vám recept na čaj proti nemocem dýchacích cest. Smíchejte květy vlčího máku, divizny, slézu a listy proskurníku (všech ingrediencí by mělo být stejné množství). Následně zalijte dvě lžičky směsi 250 ml vroucí vody, nechte zhruba 10 minut louhovat a přeceďte. Pijte jeden šálek třikrát denně, ale ne víc ani dlouhodobě.
Pěstování vlčího máku
Jak jsme uvedli v úvodu, vlčí mák je u nás běžně rostoucí jednoletkou. Květy si tedy můžete natrhat bez problémů na loukách a polích, neboť se nejedná o chráněnou rostlinu, ale spíše o plevel. Pokud byste si jej chtěli přesto vypěstovat na zahradě, ideálním obdobím pro výsev semen je podzim, neboť při klíčení vlčímu máku vyhovuje chladnější počasí. Rostlinu každopádně zasaďte na slunné místo, a to nejlépe do hlinité půdy, která bude mít zásaditě až mírně kyselé pH.
Připomínáme: mák vlčí, resp. jeho květ je symbolem Dne veteránů, který se slaví každoročně 11. listopadu a je věnovaný památce ukončení 1. světové války. Proč právě tato rostlinka? Důvodem je báseň Na flanderských polích, jíž napsal v roce 1915 kanadský chirurg John McCrae, který sloužil nedaleko neblaze proslulého belgického města Ypres.
Napište komentář