Měsíček lékařský je jednou z velmi oblíbených léčivých bylinek, které jsou často využívaný při mnoha různých obtížích. Vhodný je především pro pročištění krve a celkovou podporu krevního oběhu.
Výskyt: roste v Evropě a v Asii, a to na slunných místech. Od dávných dob se přitom pěstuje i na našem území, kde v některých případech i zplaňuje. Navíc si jej můžete také vypěstovat, o čemž se alespoň ve zkratce rozepíšeme v závěru našeho představení této rostlinky.
Popis a účinné látky: měsíček lékařský je bylina (letnička), která roste do výšky kolem 50 až 80 cm. Její lodyha se větví, má podlouhlé listy, vřetenovitý kořen, semena srpovitého tvaru a květy s oranžovou či žlutou barvou. Kvete od jara do podzimu, takže vám na zahradě může dělat radost po dlouhou dobu. Účinnými látkami jsou silice, saponin, karotenoidy, hořčiny, polyacetylenové sloučeniny apod.
Užitečné části: využívány jsou zejména květy měsíčku lékařského, ale někdy také listy a stonky. Uplatnění tedy může nalézt značná část rostliny, takže většina nepřijde nazmar.
Léčivé účinky měsíčku lékařského
Stejně jako v případě mnoha dalších rostlin, má i měsíček lékařský zajímavé léčivé účinky, a to navíc bez jakýchkoli známých vedlejších vlivů na organismus. Působení je samozřejmě odvislé od toho, jakým způsobem jej budete používat. Níže uvedeme tři varianty.
- Čaj z měsíčku lékařského. Vhodný je především pro pročištění krve a celkovou podporu krevního oběhu. Dále je účinný při infekční žloutence, problémech s trávením (stimuluje např. činnost žlučníku) anebo při bolestivé menstruaci. Podpůrný může být také při nádorových onemocněních.
- Mast z měsíčku lékařského. Vyráběna je smícháním nasekaných částí rostliny s vepřovým sádlem či rostlinným tukem. Přikládání masti působí kladně na jizvy (včetně těch pooperačních) či křečové žíly, ale také na různé záněty, spáleniny, omrzliny, vředy, hemeroidy, akné, plísně apod.
- Tinktura z měsíčku lékařského. Stačí přidat hrst květů do cca 1 litru pálenky a nechat vylouhovat v teplém prostředí. Použití je buď vnitřní, kdy má tinktura podobné účinky jako čaj, anebo zevní. V tomto případě je účinná při léčbě ran i pohmožděnin a pro úlevu namožených svalů.
Tip: doma si můžete vytvořit i měsíčkové víno. Do 1 litru suchého vína pouze přidáte 10 dkg okvětních listů a necháte louhovat 14 dní na chladném místě bez přístupu světla. Následně již jen přecedíte a můžete konzumovat příjemně chutnající zdravý nápoj, který ovšem zároveň opíjí.
Měsíček lékařský a gastronomie
Využití měsíčku lékařského je možné i v kuchyni, kde se používá jako koření. Vzhledem k jeho pikantní a nahořklé chuti, stejně jako barvě je jím někdy nahrazován šafrán, tedy koření, které patří k nejdražším na světě. Můžete jej tedy použít do salátů, při přípravě žluté rýže i na různé druhy masa. Jak už jsme uvedli výše, měsíček lékařský působí pozitivně na trávení. Jeho uplatnění v kuchyni tedy dodá pokrmům nejen zajímavou chuť a barvu, ale bude působit blahodárně i na správné fungování vašeho organismu.
Tuto rostlinku můžete využít také k přípravě zdravé domácí bylinkové soli, což je navíc velmi jednoduché. Stačí sušené části měsíčku lékařského rozmixovat společně s bazalkou, oreganem a menším množství šalvěje. Následně už jen stačí smíchat s mořskou solí (klidně i hrubou) a máte hotovo. Tuto bylinkou sůl můžete použít k dochucení různých pokrmů, a to dosti zdravě.
Měsíček lékařský a pěstování
Měsíček lékařský si můžete vypěstovat na záhoně. Vysít si jej lze už od dubna, a to po špetkách do sponu 30×30 cm. Semena přitom stačí jemně zatlačit do země. Klíčení následně trvá pouze 10 až 14 dní. Bylince přitom nejvíce vyhovují slunná stanoviště. Ačkoli bude prospívat i na místech s omezeným množstvím světla, přednost dává životadárným slunečním paprskům. Co se týče zeminy, ideální řešení představuje vápenitý a dobře propustný substrát. Měsíček ovšem může růst ve většině půd.
Fotogalerie:
Napište komentář