Podběl lékařský je léčivá rostlina, která nám může pomoci vnitřně i vnějšně. Navíc hojně roste i v ČR a zároveň si ji můžete vypěstovat.
Výskyt: rostlina se vyskytuje na velkém území Eurasie, a tedy i v České republice. Najít ji lze ovšem i na některých místech Severní Ameriky a na severu afrického kontinentu. Jedná se tedy o široce rozšířenou bylinku.
Popis a účinné látky: podběl lékařský je vytrvalou léčivkou z čeledi hvězdnicovitých. Bylina dorůstá zhruba do výšky 30 cm. Na přímé lodyze se vyskytují řapíkaté listy v přízemní růžici. Květy mají zářivě žlutou barvu a objevují se zejména v březnu (někdy už koncem února) a dubnu. Ve vyšších nadmořských výškách se ale vyskytují daleko déle. Plodem je válcovitá nažka. Podběl obsahuje minerály (hlavně zinek a draslík), hořčiny, flavonoidy, sliz (faradiol), organické kyseliny, inulin, cholin a další účinné látky.
Užitečné části: používány jsou především listy, ale uplatnění někdy nacházejí rovněž květy.
Léčivé účinky podbělu lékařského
Vzhledem k druhovému názvu rostliny asi nikoho nepřekvapí, že lidem umí účinně pomoci s některými neduhy. Podběl lékařský bývá kupříkladu doporučován při potížích horních cest dýchacích, jakými jsou jak obyčejný kašel či nachlazení, tak chřipka, astma nebo bronchitida. Kladně by měl působit i na trávicí ústrojí, když např. účinkuje proti průjmům, ačkoli jen mírně. Známy jsou rovněž jeho mírné močopudné účinky a údajně může pomoci i při zánětech močového měchýře. Dále je doporučována i při cukrovce, neboť zinek zlepšuje využití inzulínu.
Nálev z podbělu lékařského lze používat i jako kloktadlo, a pak by měl účinkovat při paradentóze a zánětech nosohltanu a hrtanu. Při vnějším použití má pozitivní vliv na spáleniny, bolestivé klouby a svaly, otoky z bodnutí hmyzem nebo vředy. V lidovém léčitelství je navíc doporučován i při zánětech žil a hojení ran. Podběl lékařský byste v každém případě neměli vnitřně konzumovat delší dobu, neboť obsahuje menší množství pyrolizidinových alkaloidů. Obecně by se mu pak měly vyvarovat děti a těhotné a kojící ženy. Přesto se jedná o velmi zajímavou léčivku.
Využití podbělu lékařského
Čerstvé listy jsou používány k výrobě zevních obkladů. Navíc bývají doporučovány i k přípravě zeleninových salátů. Ovšem vzhledem k výše uvedenému, byste jich tímto způsobem neměli používat velké množství a nemělo by to být ani často. Lepší si je každopádně udělat tepelně upravený špenát. Podběl lékařský byste v každém případě měli konzumovat zejména sušený (max. při teplotě 40 °C). Tímto procesem se totiž výrazně snižuje obsah pyrolizidinových alkaloidů, takže přestává být tak problematický při dlouhodobé konzumaci.
Ze sušené bylinky si můžete připravit zdravý čaj, když uvaříte jednu lžičku listů a květů ve čtvrt litru vody a následně necháte zhruba 15 minut louhovat. Poté scedíte a můžete pít dvakrát denně. Jak už jsme ale zmínili výše, uplatnění mohou nalézt rovněž květy, z nichž si lze připravit např. chutný sirup. Čerstvé květy vrstvěte do vysterilizované sklenice střídavě s třtinovým cukrem či medem. Sklenici následně necháte na tmavém a chladném místě zhruba dva měsíce. Poté obsah převaříte a přecedíte do čistých skleniček. Sirup můžete užívat po lžičkách.
Tip: podle našich receptů si můžete připravit i mnohé další domácí sirupy, k jejichž výrobě je možné použít nejrůznější bylinky, které budou nejen chutné, ale také zdravé pro celou rodinu.
Jak si podběl lékařský vypěstovat?
Již jsme uvedli, že podběl roste i u nás. Navíc se jedná o hojně rozšířenou rostlinu, na níž narazíte na mnoha místech. Přesto si jej můžete vypěstovat. Vzhledem k tomu, že se velmi rychle rozmnožuje, pěstování není nijak náročné. Semena např. vyklíčí už za několik hodin po vysetí. To by mělo proběhnout na vlhká stanoviště, která v této fázi rostlině velmi vyhovují, což platí i pro hlinité půdy s vyšším obsahem vápníku. V pozdějších fázích růstu má podběl rád spíše slunná stanoviště.
Napište komentář