Lopuch větší: údajný plevel, který nám může velmi pomoci

Latinský název: Arctium lappa

Lopuch větší nám může pomoci s mnoha neduhy
Lopuch větší

Lopuch větší je spoustou lidí považován pouze za plevel, tato mohutná rostlina má ovšem také zajímavé léčivé účinky.

Výskyt: lopuch větší je velmi přizpůsobivou rostlinou. V současné době totiž roste od nížin po hory takřka na všech kontinentech. Nenajdete ho pouze v Jižní Americe a Arktidě, jinak se ale vyskytuje ve všech částech světa.

Popis a účinné látky: jde o dvouletou bylinu z čeledi hvězdnicovitých, která patří k těm vůbec nejmohutnějším. Nejenže dorůstá až do výšky okolo 2 m, ale její kořeny rostou až 50 cm pod zem, takže jej ven dostanete asi jen rýčem. Lopuch disponuje silnou lodyhou a listy jsou rovněž statné, zároveň srdčité a řapíkaté. Květy mají červenofialovou barvu, jejich zákrov tvoří listeny s hákovitou špičkou a objevují se od června do září. Plodem je nažka. Účinnými látkami jsou třísloviny, hořčiny, glykosidy, minerály, slizy, silice nebo inulin.

Užitečné části: používána je většina rostliny, nejvíce ale kořen, řapíky a listy.

Lopuch větší nám může pomoci s mnoha neduhy

Lopuch větší je spoustou lidí považován pouze za plevel, což je ovšem chyba. Tato mohutná rostlina má totiž také zajímavé léčivé účinky. Působí totiž dezinfekčně, antibakteriálně a protizánětlivě. Navíc také diureticky, tedy močopudně. Používána bývá i při zánětu močového měchýře, k čištění střev a krve, přičemž snižuje hladinu cukru v krvi a kladný vliv má také na metabolismus a trávení. Dále může ulevit při nachlazení, pomoci s únavou a údajně dokonce i při cukrovce.

Lopuch větší má kromě vnitřních účinků rovněž zajímavé vnější využití. Pozitivně působí kupříkladu na vlasy, které posiluje a zabraňuje jejich vypadávání. Uplatnění navíc nacházejí i listy. Ty sice bývají chuťově velmi hořké, takže k vnitřnímu využití se nehodí, nicméně používány jsou právě zevně. Dokážou totiž pomoci s kožními potížemi (akné, ekzémy, mastná a uhrovitá pokožka, vyrážky), přispívají k hojení ran, spálenin i ke zmírnění podráždění a svědění kůže po bodnutí hmyzem.

Upozorňujeme: lopuch větší má schopnost vázat toxické látky. Proto není příliš doporučováno sbírat tuto bylinu ve volné přírodě. Pokud si jej koupíte či vypěstujete, neměl by se jednat o problém. Na druhou stranu by ho asi neměly používat těhotné ženy, stejně jako osoby užívající léky na snižování hladiny krevního cukru.

Využití lopuchu většího

Jak už jsme uvedli, ke konzumaci je připravován především kořen. Ten lze použít za studena (stačí ho přes noc nechat ve studené vodě), anebo si z něj připravit čaj (2 lžičky sušeného a rozdrceného kořene dáte vařit do půl litru vody a následně necháte louhovat). Listy k zevnímu použití pak stačí rozdrtit a přiložit na postižené místo. Části lopuchu většího (kořen, čerstvé výhonky či stonky) jsou navíc součástí některých orientálních kuchyní (japonské a čínské), můžete je tedy zkusit využít i tímto způsobem.

V České republice rostou tři druhy lopuchů, přičemž jsou všechny shodně jedlé. Chuťově nejlepší je ale právě lopuch větší. Při přípravě pokrmů nacházejí uplatnění především velmi mladé listy nebo řapíky, které jsou šťavnaté. Stačí je nakrájet na malé kousky nebo propasírovat a nechat povařit či podusit. Chutnají přitom podobně jako artyčok. Využití v kuchyni nabízejí i nakrájené stonky, které mohou nalézt uplatnění při přípravě omelet, případně jako náplň do palačinek.

Doporučujeme: pokud si budete chtít kořen lopuchu usušit, teplota by neměla přesáhnout 50 °C. Po usušení jej lze nakrájet na plátky či na kolečka. Kromě čaje si z něj můžete připravit rovněž tinkturu, případně jej naložit do oleje a nechat několik týdnů macerovat.

Jak si lopuch větší vypěstovat?

Lopuch se v České republice zcela běžně nachází ve volné přírodě, a to zejména v teplejších oblastech. Lze si jej ovšem také vypěstovat, protože to není vůbec náročné. K výsevu by mělo dojít v průběhu jarních měsíců. Pěstovat jej přitom můžete na zahrádce či v květináči. V prvním případě semena vysejte do řádků, a to ve vzdálenosti 5 až 10 cm. Doplňme, že Lopuch větší vyžaduje slunečné stanoviště a humózní a propustnou půdu k tomu, aby dobře prosperoval.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*