Šanta kočičí: přitahuje kočky a kladně působí na lidské zdraví

Latinský název: Nepeta cataria

Šanta kočičí na kočky
Rostlina šanta kočičí

Jak napovídá druhový název, šanta kočičí je rostlina, která má něco společného s oblíbenými čtyřnohými mazlíčky. Tato rostlina ovšem pomáhá lidem.

Výskyt: původní domovinou šanty kočičí je jižní Evropa a některé oblasti Asie. Rodový latinský název Nepeta se ostatně odvozuje od italského města Nepete. V jeho okolí se totiž v minulosti hojně pěstovala. Časem se každopádně rozšířila i k nám, ačkoli divoce v České republice roste spíše výjimečně.

Popis a účinné látky: tato vytrvalá rostlina z čeledi hluchavkovitých může dorůstat do výšky i přes půl metru. Na přímé lodyze vyrůstají srdčité a pilovité listy a menší květy, které se objevují od července do září. Barvu mohou mít bílou, růžovou, fialovou i modrou. Účinnými látkami jsou některé hořčiny, třísloviny, vitamín C, silice nebo nepetalakton. Poslední látka má přitom mírně halucinogenní účinky.

Užitečné části: používán je kořen i nať.

Šanta kočičí a působení na dvounohé živočichy

Ačkoli druhový název odkazuje k tomu, že tato rostlina má nějakou souvislost s kočkami (viz níže), využívána je i lidmi. Jelikož se jedná o mírný halucinogen, dříve byly kouřeny sušené listy a někdy žvýkán i kořen. Dnes se používá pro své zklidňující účinky, při bolestech hlavy od nervů a doporučována bývá rovněž při nachlazení či horečce, protože umí snižovat teplotu a zároveň podporuje pocení. Užívá se i při poruchách trávení (např. průjmu) a podráždění žaludku.

Šanta kočičí prý rovněž snižuje krevní tlak, působí močopudně a tiší bolesti v období menstruace. Vhodná je ovšem i pro děti, neboť zklidňuje bolesti břicha či rostoucích zoubků. Nabízí se ovšem také zevní využití, a to při pohmožděninách či podrážděné pokožce. Vonné silice bývají používány také v parfumerii, neboť jsou velmi vonné. Tato rostlina má tedy opravdu široké uplatnění. Navíc ji můžete vyzkoušet rovněž v kuchyni při přípravě některých pokrmů…

Využití šanty kočičí

Pokud neustále zkoušíte nové přísady v kuchyni, můžete využít i šantu kočičí. Její listy bývají někdy přidávány do nádivek a uplatnění nacházejí i při přípravě některých druhů masa. Využít ji lze rovněž do salátů, polévek a omáček navíc bývá součástí některých nápojů, mezi které patří ovocná stolní vína nebo likéry. V obchodech si je také možné pořídit 100% přírodní bylinné kapsle, jež obsahují jemně mletou nať a používají se jako doplněk stravy.

Šantu kočičí můžete využít k přípravě čaje na zklidnění. Stačí smíchat jednu či dvě lžičky sušené bylinky s šálkem horké vody a nechat 10 minut louhovat. Následně už jen slijete a můžete pít. Doporučována je konzumace třikrát denně. Z rostliny si pak lze jednoduše vyrobit i hračku pro kočky. Máte-li doma čtyřnohého mazlíčka, stačí do nějakého plátěného váčku vložit sušené listy či nať a zašít. Uvidíte, že si vaše kočička novou hračku velmi rychle zamiluje.

Upozorňujeme: šanta není jedinou bylinkou, které nesmírně přitahuje kočky. Mezi rostliny s velmi podobným účinkem patří třeba kozlík lékařský.

Šanta kočičí a další zvířata

Vůni šanty milují především kočky, které se v jejich porostech válejí, rostlinu kousají a poté svinou se do klubíčka. Díky tomu se někdy výtažky přidávají do hraček (viz výše). Dle výzkumů sice bylina přitahuje jen asi polovinu koček, na druhou stranu jim zdravotně nijak neubližuje. Některé živočichy přitom její vůně vyloženě odpuzuje. Jde především o hmyz (např. komáry) a někdy se mluví také o myších. Koneckonců ještě aby šanta kočičí přitahovala hlodavce.

Šanta kočičí a pěstování

Pokud byste si chtěli tuto bylinu vypěstovat, k výsevu semen by mělo dojít na jaře. Existují však i další možnosti množení, a to řízkování a dělení trsů, které se provádí na podzim. Šanta vyžaduje slunná stanoviště a dobře propustnou půdu. Budou-li panovat sucha, měli byste rostlinu také pravidelně zalévat. A pozor! Jestliže máte kočku, ta může mladé bylinky zcela zničit. Teprve poté, co se objeví ve větších trsech, „nájezd“ vašeho čtyřnohého miláčka bez problémů přežije.

Sdílet příspěvek:

Jak si doma udělat „cukr“ ze stévie?

Koření a kuchyně
14/06/2017 Petr Sivok 0
Jak jsme již psali v tomto článku, stévie je často označováno jako zdravější sladidlo pomáhající například při hubnutí, jak ale z rostliny udělat hotový produkt vhodný využívat jako náhražka cukru? Fáze 1: vypěstování nebo nákup [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*