Jasmín pravý je hojně využíván v aromaterapii, neboť působí velmi kladně na lidskou psychiku. Vyvolává totiž pozitivní náladu a má antidepresivní účinky.
Výskyt: původní domovina jasmínu pravého se nachází v Číně, kde je také odedávna součástí tradiční medicíny, třeba jako schizandra nebo kustovnice. Postupem času se ale rozšířil i za hranice východní Asie a dnes je dosti běžný také v Evropě.
Popis a účinné látky: tento keř z čeledi olivovníkovitých, který může dorůstat až do výšky 10 metrů, má zelené a štíhlé větve, vstřícné a lichozpeřené listy a květy v hroznech s jasně bílou barvou. Ty přitom mají specifickou sladkou vůni. Jeho plodem jsou bobule. Rostlina přitom obsahuje řadu účinných látek (např. silici), z nichž mnohé pozitivně působí na psychiku a mají perfektní antioxidační vlastnosti (viz níže).
Užitečné části: sbírány jsou především květy, které jsou známé svou velmi příjemnou vůní.
Jasmín pravý jako „rostlina dlouhověkosti“?
Květy tohoto keře jsou hojně využívány v aromaterapii, neboť působí velmi kladně na lidskou psychiku. Vyvolávají totiž pozitivní náladu a mají antidepresivní účinky. Pomáhají tedy v případě velkého stresu, napětí či úzkosti a dokážou poměrně efektivně zklidňovat. Tím pádem bývají doporučovány i při nespavosti. Navíc jsou považovány za afrodiziakum, protože podporují sexuální touhu. Jestliže se tedy někdy setkáte s názvem „rostlina radosti a lásky„, není to neoprávněné. Harmonizovat totiž může psychiku i partnerský vztah, což jsou v dnešní době dosti žádané účinky.
Zapomínat bychom ovšem neměli ani další zajímavé vlastnosti. Rostlina zlepšuje cirkulaci krve a dovede výrazně podpořit imunitní systém, tedy obranyschopnost organismu. Dále působí antioxidačně, odstraňuje z těla některé toxiny, snižuje hladinu cholesterolu a dokáže pomoci i s metabolismem. Pozitivní vliv má rovněž na dýchací cesty, trávení, oči, pokožku, ledviny a játra. Označení „rostlina dlouhověkosti“ tedy nemusí být vůbec přehnané. Ženy navíc ocení jeho pomoc při menstruačních bolestech, v období menopauzy a navíc usnadňuje porod.
Využití jasmínu pravého
Jasmín pravý je využíván mnoha způsoby. Vyrábí se z něj např. jasmínový olej, jenž bývá přidáván do voňavek, ale lze jej pořídit i v čisté formě. Vzhledem k náročnosti ručního sběru květů a přípravy však není právě nejlevnější. K dispozici máte také sáčky do vany či pleťové masky. Doma si pak sami můžete připravit odvar z listů, který pomáhá především očím, případně lahodný jasmínový čaj. Ten je velmi oblíbený právě v Číně, kde se používá tisíce let. Jedná se přitom o kombinaci zeleného čaje a jasmínových květů.
Právě tento (zelený) čaj je někdy označován za „nápoj dlouhověkosti“. Pokud si jej chcete doma připravit, použijte poměr jedné čajové lžičky na 200 ml vody. Její teplota by přitom měla dosahovat zhruba 75 až 80 °C. Ingredience byste měli louhovat velmi krátce, a to cca dvě minuty. Pak už si můžete vychutnat lahodnou chuť. Zelený jasmínový čaj si můžete pořídit v některých obchodech, k dispozici ale máte i jasmínové květy společně s černým anebo bílým čajem.
Upozorňujeme: měli byste vědět, že existuje rovněž nepravý jasmín, který je za ten pravý často zaměňován. Jedná se přitom o zcela odlišný keř – pustoryl (Philadelphus).
Jak si rostlinu vypěstovat?
Jasmín lze v domácnosti pěstovat jako (popínavou) rostlinu, která se stane ozdobou každého pokoje a zároveň ho provoní. Navíc je velmi odolný, takže netřeba důkladné péče. Potřebuje pouze dostatek světla a běžnou pokojovou teplotu. Speciální nároky nemá na substrát ani zalévání. Mladší rostlinky je vhodné rok co rok přesazovat. Od jara do podzimu byste měli jasmín každý týden přihnojovat, v létě ho lze dát ven (raději do polostínu) a přezimovat by pak měl při teplotách 5 až 15 °C.
Tip na závěr: chcete-li si tento keř vypěstovat na zahradě, s tím pravým to nevyjde. Můžete si ovšem pořídit odolnější jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum), který sice nemá tak výrazné aroma, ale za to může mít už koncem zimy krásně žluté květy, jež lahodí oku.
Na fotografii není jasmín pravý – Jasminum officinale(čeleď olivovníkovité), ale pustoryl – Philadelphus (čeleď hortenziovité). Mezi oběma rostlinami jsou kromě čeledi další zásadní rozdíly. Jasmín pravý je teplomilný stálezelený keř či liána, který u nás pěstujeme pouze jako pokojovou rostlinu, kdežto pustoryl je v našich podmínkách pěstován pouze jako okrasná 2-4 m vysoká opadavá dřevina.