Garam masála: lehce pikantní a velmi zdravá směs koření

Kuchyňské využití garam masály
Garam masála

Garam masála je indická směs koření, která se používá nejen v kuchyni. Odedávna je totiž také součástí tradiční indické medicíny (ajurvédy).

Název „garam masála“ sice není úplně neznámý, nicméně mnoho lidí přesně neví, o co že se vlastně jedná. Je to přitom jednoduché – jde o pikantní směs koření, jež pochází z jižní Asie. Nikoho tedy nepřekvapí, že se jedná o neodmyslitelnou součást především indické kuchyně. Musíme ovšem dodat, že se její složení liší region od regionu, takže směs může být chuťově dosti odlišná. V České republice si můžete ostatně také pořídit různé varianty, nicméně připravit si je lze i doma (viz níže).

Léčivé účinky garam masály

Konkrétní léčivé účinky se odvíjí od toho, z jakých složek je směs koření připravena. Pokud vás tedy zajímá, jak garam masála ovlivňuje lidské zdraví, můžete si přečíst, na co působí např. koriandr, kardamom, skořice, hřebíček či římský kmín a udělat si obrázek sami. Některé léčivé účinky však můžeme jmenovat i zde. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi pikantní koření (ostatně název „garam masála“ znamená česky „horké koření“), které obsahuje zdraví prospěšné látky, uvádí se jeho pozitivní účinky na proces trávení včetně činnosti střev, a tedy i na tělesnou hmotnost.

Často však bývají zmiňovány i další pozitiva. Tak např. by toto koření mělo přispívat ke správnému fungování dýchací soustavy anebo k lepšímu odvodňování organismu. Většina složek navíc působí antibakteriálně, což je tedy rovněž velmi zajímavou vlastností. A konečně bývá garam masála dávána do souvislosti i s antioxidačními účinky, kladně tedy působí na volné radikály v těle. Tím se podílí na prevenci kardiovaskulárních chorob a zároveň také některých druhů nádorových onemocnění.

Upozorňujeme: jak už jsme zmínili výše, garam masála znamená „horké koření“. To vychází z principu ajurvédské medicíny (tradiční indické lékařství), ve které jsou jednotlivým kořením připisovány různé účinky na organismus. Zatímco např. máta ochlazuje, zázvor zahřívá. Ingredience z této směsi přitom mají tělo ohřát, proto tedy takový název.

Kuchyňské využití garam masály

Garam masála pěkně voní a připravovaným pokrmům dodá pikantní chuť. Hodí se samozřejmě k tradičním pokrmům indické kuchyně jako např. pilaf, ale směs můžete použít i při přípravě nejrůznějších druhů masa včetně ryb. Používána bývá rovněž k dochucení čočky a fazolí a přidávána je obvykle i do rýžových a jogurtových pokrmů. Jak už jsme uvedli, složení garam masály je různé, takže i v obchodech seženete rozličné varianty, a to za pár desítek korun. Experimentovat s nejrůznějšími složkami ovšem můžete i doma.

Mezi známé pokrmy, jichž je garam masála nedílnou součástí patří tikka masála, což je krémová omáčka z voňavého koření, rajčat a smetany, která se obvykle podává s (kuřecím) masem a rýží. Doplňme, že některé varianty této směsi mohou být ostřejší, když např. obsahují chilli nebo černý pepř. Zajímavostí je, že zatímco na severu Indie se toto koření připravuje především ve formě prášku, na jihu může být i ve formě pasty. Při přípravě se totiž používá rovněž kokosové mléko a ocet.

Pokud si chcete tuto směs připravit sami, máme pro vás recept na jednu z variant garam masály. Stačí, když pomelete dvě lžíce semínek koriandru, jednu lžičku římského kmínu a semínek kardamomu, půl lžičky celých hřebíčků a černého pepře a dva kusy celé skořice. Následně přidáte půlku nastrouhaného muškátové oříšku a ještě jednou pomelete. Pokud chcete tradiční složení, určitě nepřidávejte sůl. Jednotlivé složky lze na začátku také postupně opražit v pánvi na sucho či na oleji, čímž vynikne jejich chuť a vůně.   

Doporučujeme: existují i další známé směsi koření z Indie. Patří mezi ně kupříkladu čát masála, případně po celém světě známé kari koření. To přitom obsahuje celou řadu stejných ingrediencí jako kardamom, koriandr, římský kmín nebo skořici. Nejdůležitější složkou je ovšem kurkuma, tedy koření, které se vyrábí z kurkumovníku dlouhého.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*