Konvalinka vonná je sice velmi známou okrasnou rostlinou, nicméně asi jen málokdo ví, že má rovněž určité léčivé účinky. Zároveň je ovšem jedovatá.
Výskyt: konvalinka vonná se vyskytuje na mnoha místech planety Země. Naleznete ji v poměrně širokém pásu Evropy, Asie a Severní Ameriky. Na druhou stranu se zde nevyskytuje v nejsevernějších oblastech. To vše znamená, že běžně roste i na území České republiky, takže si ji můžete běžně natrhat.
Popis a účinné látky: tato bylina je i přes jisté taxonomické problémy řazena do čeledi chřestovitých. Dorůstá do výšky 30 cm a její listy jsou řapíkaté a elipsovitě kopinaté. Konvalinka kvete od května do července, přičemž její zvonkovité květy jsou bílé či narůžovělé a velmi pěkně voní. Plodem jsou červené bobule. Z obsahových látek zmiňme především glykosidy, z nichž jsou však některé jedovaté (viz níže). Řadí se tedy mezi léčivé rostliny, které jsou léčivé a zároveň nebezpečné. To platí třeba i o rulíku zlomocném nebo o kýchavici bílé.
Užitečné části: využívána je především kvetoucí nať. Dnes z okrasných, dříve z léčivých důvodů.
Konvalinka a léčivé účinky
Konvalinka vonná je sice velmi známou okrasnou rostlinou, nicméně asi jen málokdo ví, že má rovněž určité léčivé účinky. Těmi se částečně podobá náprstníku, což je rovněž velmi nebezpečná léčivka. Kladný vliv má především na srdce, neboť tento orgán posiluje. Působí přitom opravdu rychle, takže ji lže využívat při srdečních záchvatech, slabosti, ale také při prudkém bušení tohoto orgánu a dokonce může pomoci i v případě infarktu (lokální odumření tkáně). Přes veškerá úskalí tedy člověku může pomoci.
Konvalinka vonná je někdy doporučována rovněž k posílení nervové soustavy a při bolestech hlavy. O pozitivních účincích se mluví také v případech epilepsie (nemoc projevující se opakovanými záchvaty) a vodnatelnosti (stav, při kterém se v břišní dutině hromadí tekutina). Je tedy zřejmé, že tato rostlina může některým lidem opravdu pomoci, nicméně musíme důrazně varovat před tím, abyste ji využívali doma jen tak. Použít byste ji totiž měli pouze po konzultaci s odborníkem! Díky své toxicitě tedy není vhodná k uplatnění amatérskými léčiteli.
Jako se projevuje otrava konvalinkou vonnou?
I přes výše zmíněné pozitivní účinky nesmíte zapomenout, že je konvalinka vonná především jedovatou rostlinou, a to především díky přítomnosti glykosidů konvalatoxin a majalosid. Ty jsou přítomny v celé rostlině, i když ne všude ve stejném množství. Otrava konvalinkou se projevuje žaludečními nevolnostmi, závratěmi, křečemi, zvracením, průjmem a dokonce i kolapsem a srdečními komplikacemi. Její konzumace je tedy opravdu nebezpečná, takže se jí raději vyvarujte.
Využití konvalinky vonné
Z konvalinky vonné si je možné připravit tinkturu, a to z listů a květů. Ty nadrobno nasekáte a zalijete čistým lihem a necháte 14 dní louhovat. Pak už jen slijete a přefiltrujete. Přesto její přípravu, resp. užívání bez konzultace s odborníkem nedoporučujeme. Tato bylinka v každém případě nachází uplatnění i při výrobě mýdel a voňavek, samozřejmě ale v bezpečném množství. Zároveň je hojně pěstována jako okrasná rostlina, za což je dnes považována zdaleka nejčastěji.
Pěstování konvalinky vonné
Pěstování konvalinky není vůbec náročné. Na zahradu ji zasaďte buď v březnu či dubnu, anebo v září či říjnu. Vyžaduje výživnou zeminu a vyhovuje ji především stín či polostín. Pokud bude umístěna na slunci, je nutné pravidelné zalévání a doplňme, že je odolná proti mrazům. Pro ty, co nevlastní zahradu, zdůrazněme, že lze konvalinku pěstovat rovněž v květináči. Rozmnožuje se přitom dělením trsů. Rozkvetlé rostliny si po vypěstování můžete dát do vázy, neboť krásně voní, pročež jsou ostatně používány i při výrobě parfémů a mýdel.
Upozornění na závěr: pokud si konvalinky skutečně vypěstujete a umístíte je do vázy, měli byste pamatovat na to, že jedovatá bude následně i voda, ve které byly přítomny! Proto může dojít k otravě i v případě, jestliže někdo tuto vodu vypije.
Fotogalerie:
Napište komentář