Bazalka je bylinkou, která je všeobecně známá. Přesto neuškodí, shrneme-li si některá základní fakta. Nejedná se totiž pouze o kuchyňskou ingredienci…
Výskyt: bazalka je rostlinný rod z čeledi hluchavkovitých. Pochází zřejmě z Indie, ačkoli již od středověku je známá rovněž na „starém kontinentu“, tedy v Evropě. Dnes jsou přitom popsány desítky jednotlivých druhů, z nichž člověk používá především sedm, a to hlavně v oblasti gastronomie. Nejčastěji se přitom jedná o bazalku pravou.
Popis a účinné látky: jedná se o jednoletou rostlinu, která dorůstá do maximální výšky 40 cm, obvykle ale bývá nižší. Lodyha je lysá a větvená a vyskytují se na ní vstřícné, vejčité až podlouhlé listy, z nichž ty vyšší mívají zubaté okraje. Bylinka má malé bílé květy, přičemž plodem jsou tvrdky černohnědé barvy. Bazalka pravá obsahuje silice s estragolem a linalooem, ale také flavonoidy, třísloviny, tanin, glykosidy nebo bazalkový kafr. Jde tedy o řadu účinných látek.
Užitečné části: používány jsou především listy.
Využití bazalky v kuchyni
Bazalka je známa především jako koření, přičemž se používá v čerstvém i sušeném stavu. Hodí se k celé řadě pokrmů (viz níže), z nichž můžeme jmenovat těstoviny či pizzu, ale také různé druhy masa, salátů, polévek nebo omáček. Používá se ovšem také k výrobě nápojů – čajů, octů či olejů. Doplňme, že bazalku není vhodné vařit, ale přidává se až k hotovým jídlům. Tato bylinka je sice používána především pro svou výraznou chuť, na druhou stranu nelze opomenout ani její léčivé účinky…
Bazalka pravá a léčivé účinky
Pozitivních vlivů na lidské zdraví má bazalka celou řadu. Z toho důvodu je vhodné ji používat jako čerstvou, neboť v tomto stavu má více aromatických i užitečných látek. Pak totiž účinně působí na činnost žaludku a na chuť jídlu, ale také na střevní potíže a problémy s močovými cestami. Dále má protizánětlivé účinky, podílí se na léčení rozličných ran, zánětů, rýmy či astmatu. Navíc funguje jako antidepresivum i mírné antibiotikum, přičemž u žen dokáže zvyšovat tvorbu mateřského mléka.
Recepty – salát, máslo, omáčka a čaj z bazalky
Nyní si ještě uveďme několik receptů, které si můžete bez problémů vyzkoušet sami doma.
- Ovocný salát. Svěží pokrm na léto. Stačí smíchat několik druhů ovoce dle chuti, následně přidat citronovou šťávu a nasekanou hrst listů bazalky.
- Bazalkové máslo. Opět jednoduchý recept na chutný a zdravý pokrm. Máslo necháte změknout a poté již jen utřete s bazalkou, solí a pepřem.
- Omáčka na těstoviny. Česnek, bazalku a piniová jádra rozmixujete, přidáte 60 g parmezánu a za stálého míchání budete přilévat olej. Omáčku následně použijete na uvařené těstoviny. Samozřejmě ještě můžete dochutit další bazalkou či čerstvými rajčaty.
- Bazalkový čaj. Jednoduše zalijte horkou vodou cca dvě lžíce čerstvé či sušené bazalky a pět minut nechte vylouhovat. Odměnou vám bude zdravý čaj.
Pěstování bazalky – základní informace
Tuto oblíbenou bylinku si samozřejmě lze pořídit jednoduše v obchodě. Velmi snadno si ji ovšem můžete vypěstovat, neboť se jedná o poměrně nenáročnou rostlinu. Lze si ji koupit v květináči, anebo vypěstovat ze semen na zahradě. V každém případě si je nutné uvědomit tři základní kritéria – bazalka potřebuje dostatek vody, tepla a světla (vyžaduje cca 5 hodin slunečního svitu denně a teploty nad 10 °C). Nejaromatičtější je přitom krátce před květem (tzn. v červnu). Po sklizení ji pochopitelně můžete používat čerstvou, případně jednoduše usušit.
Fotogalerie:
Napište komentář