Divizna patří mezi léčivé rostliny, které jsou používány po celá staletí. Dlouhodobě se totiž ví, že účinkuje proti mnoha různým neduhům.
Výskyt: diviznu velkokvětou nalezneme po celé Evropě, protože je velmi nenáročná, takže vyroste i na místech, kde se jiným rostlinám nedaří. Problém jí totiž nedělají ani půdy, které jsou chudé na vláhu a živiny, ale také půdy kamenité, štěrkovité či hlinité. Běžně se v každém případě vyskytuje i v České republice.
Popis a účinné látky: tato dvouletá bylina z čeledi krtičníkovitých je velmi majestátní, neboť může dosahovat až dvoumetrové výšky. Díky svým rozměrům a vzezření se jí někdy lidově říká i svíce královská. Divizna disponuje v prvním roce přízemní růžicí listů, z níž ve druhém roce roste lodyha s vejčitými listy a jasně žlutými květy. Ty se objevují od května do září. Plodem je tobolka. Účinné látky nalezneme především ve květech, přičemž se jedná o třísloviny, sliz, saponiny, flavonoidy či silice.
Užitečné části: sbírány jsou tudíž květy, a to bez kalichu, ale někdy také listy.
Blahodárné účinky divizny velkokvěté
Divizna patří mezi léčivé rostliny, které jsou používány po celá staletí. Dlouhodobě se totiž ví, že účinkuje proti nemocem průdušek a při nachlazení a kašli, neboť podporuje vykašlávání hlenů, léčí záněty a zmírňuje dráždění horních cest dýchacích. Doporučována je ostatně i při astmatu. Dále působí pozitivně na některé orgány v lidském těle, a to především na brzlík, játra a slezinu. Navíc má kladný vliv na vylučování, neboť pomáhá vypuzovat moč a také při průjmech.
Ženám může divizna pomoci s menstruačními problémy, ale zajímavé jsou rovněž její zevní účinky. Odvar lze použít ke kloktání a pak působí proti bolestem zubů. Zevně navíc zaujme i pozitivním vlivem na hojení drobnějších ran, revma, hemoroidy a bércové vředy. Vyzkoušet ji přitom můžete i proti opuchlinám, při bolestech svalů, ale také očí. Divizna velkokvětá tedy umí lidem účinně pomoci s nejrůznějšími komplikacemi, takže pokud máte zahradu, uvažujte o jejím pěstování (viz níže).
Další využití divizny
Divizna velkokvětá je používána nejen jako léčivka, ale také jako okrasná rostlina (viz níže). Její květy jsou využívány rovněž k aromatizaci likérů či barvení látek a vlasů. Díky svému pylu je navíc hojně využívána také ve včelařství. Její kuchyňské uplatnění se potom neomezuje pouze na přípravu nálevu, ale můžete si vlastnoručně vyrobit i diviznový sirup, jenž je vhodný k léčbě nachlazení i jako sladidlo do čajů. Ten si můžete jednoduše vyrobit podle našeho receptu, takže stačí mít doma květy bylinky.
Existují ovšem i další recepty na sirup z divizny, které lze při přípravě této zdravé dobroty využít. Můžete kupříkladu 400 květů zalít ve sklenici litrem vroucí vody a přidat na plátky nakrájený citrón. Tuto směs necháte jeden den luhovat. Následně přecedíte do hrnce, vymačkáte pevné části přes látku, přidáte cca 1 kg cukru a přivedete k varu. Pak už stačí jen počkat, až vznikne sirup, který je vhodné skladovat na tmavém a suchém místě. Využívat ho totiž díky tomu budete moci opravdu dlouho.
Jak si diviznu vypěstovat na zahradě?
Divizna velkokvětá je díky své výšce majestátní rostlinou, která zaujme i svými květy (odtud ostatně její druhový název). Budete-li si ji tedy chtít vypěstovat na zahradě, vzhledem k nenáročnosti nejde o větší problém. Nezáleží totiž ani na kvalitě půdy, ani častém příjmu vody. Diviznu lze vypěstovat ze semen, ale můžete si ji rovněž předpěstovat. V obou případech je vhodné umístění na zahradu na jaře či na podzim, přičemž byste měli rostlinu pěstovat na jižně orientovaných svazích.
Upozorňujeme: jakmile rostlina vysemení, umírá. Pak už ji ale raději nepoužívejte, neboť semena jsou prudce jedovatá! Obsahují totiž poměrně hodně rotenon, což je flavonoid, který se používá v širokém spektru jako insekticid (přípravek k hubení hmyzu) a piscicid (přípravek k hubení ryb).
Fotogalerie:
Napište komentář