Levandule patří mezi velmi známé léčivé bylinky. Lze ji využívat vnitřně i zevně, takže nám může pomoci s různými neduhy.
Výskyt: původní domovinou levandule je západní část Středomoří, nicméně postupem času se vlivem člověka rozšířila do dalších oblastí. Dnes se kupříkladu pěstuje na jihu Evropy nebo na severu Afriky.
Popis a účinné látky: tato by je řazena do čeledi hluchavkovitých, přičemž může dorůstat do výšky přes 1 metr (někdy až 120 cm). Jedná se vlastně o polokeř, jehož lodyhy jsou hustě chlupaté a listy vstřícné a kopinaté. Kvete především od června do srpna, přičemž její souměrné květy mají modrou či fialovou barvu. Co se týče účinných látek, zmínit musíme zejména silice, glykosidy a třísloviny.
Užitečné části: používán je především květ, ale uplatnění někdy nacházejí rovněž listy.
S čím nám může levandule pomoci?
Levandule patří mezi velmi známé léčivé bylinky. Lze ji konzumovat vnitřně (např. ve formě čaje) a pak účinkuje při bolestech hlavy a závratích. Levandulový čaj je doporučován při různých psychických komplikacích, tedy např. při nespavosti, nervozitě, stresu nebo depresivních stavech. Určité pozitivní účinky by levandule lékařská měla mít i na trávicí ústrojí a částečně také na krevní tlak či menstruační bolesti. Inhalace má potom kladný vliv na nachlazení a rýmu, dopřejte si ji tedy při nemocech jako chřipka, angína, případně při zánětu dutin.
Recept na levandulový čaj: zhruba dvě lžičky sušených levandulových květů přelijete horkou vodou a necháte pět minut vyluhovat. Pak už stačí jen scedit a pít.
Levanduli lze využívat rovněž zevně. Tak například levandulová vůně dokáže zklidnit, umožňuje tedy relaxaci, ale opět účinkuje i při nespavosti či psychických potížích. Velmi dobře působí také na pokožku, neboť brání množení mikrobů a lze ji vyzkoušet i při problémech, jako jsou ekzémy, záněty či akné. Levandulový olej lze navíc využít k lepšímu hojení ran, regeneraci svalstva, ale také při revmatických obtížích, a to především ve spojení s masážemi. Jediná bylinka tedy může skutečně s rozličnými neduhy.
Levandulová limonáda a využití v kuchyni
Z levandule si můžete kupříkladu připravit osvěžující nápoje, přičemž velmi oblíbená je především levandulová limonáda, kterou si připravíte tak, že v 1 litru vody rozmícháte 2 až 3 lžíce medu, vodu převaříte, přidáte hrst květů, odstavíte a necháte zakryté několik hodin louhovat. Po vychladnutí ještě dochutíte citronovou šťávou a přelijete do vhodné nádoby. Nakonec můžete použít několik lístků máty. Z rostlinky si nicméně můžete připravit rovněž sirup nebo tinkturu.
Tuto bylinku lze využít i při přípravě pokrmů. Nejen že je někde (především v Americe) součástí provensálského koření, ale její pikantní listy lze použít k dochucení připravovaného masa a ryb a velmi se hodí rovněž k houbám. Květy se kromě provensálského koření přidávají rovněž do zavařenin nebo kompotů, ale také do sladkého i slaného pečiva. Zároveň mohou nalézt uplatnění i při zdobení, a to např. dezertů, ovocných salátů či nápojů, jež květy jednoduše posypete.
Další využití levandule
Levandule je díky své krásné vůni využívána i v kosmetickém průmyslu. Nálev z této rostliny se může stát voňavým (a léčivým) přídavkem do koupele, k čemuž se mimochodem používala už ve starověkém Římě. Ostatně botanické jméno bylinky je odvozeno z latinského lavare, což znamená „umývat se“. Rostlinku navíc doma můžete využít k provonění místností či oblečení v šatní skříni. Ve druhém případě je navíc pozitivní i skutečnost, že její aroma nemají na rozdíl od člověka rádi moli, takže vaše svršky může i chránit proti poškození.
Levandule a její pěstování
Levanduli lékařskou je možné pěstovat ze semen, která zasadíte do truhlíků do hlinitopísčité půdy, a to optimálně před začátkem jara. Ačkoli by měl být substrát vlhký, rostlině příliš vody nevyhovuje. Ke klíčení by mělo dojít cca 10 až 14 dní (někdy i dříve) a až bude bylinka vysoká přes 10 cm, lze ji vysadit i ven. Vyhovují ji přitom slunnější místa, protože celkem dobře snáší sucho. Samozřejmě můžete levanduli pěstovat po celou dobu v květináči, ten by ale měl být minimálně dvakrát širší než samotná rostlina.
Napište komentář