Účinky jmelí bílého se dají považovat za opravdu zajímavé. Na druhou stranu může být jeho používání také problematické.
Výskyt: jmelí bíle je dnes rozšířené na většině území Evropy, ale také v mnoha oblastech Asie a roste i v Severní Americe. V současné době je tedy poměrně hojně rozšířené.
Popis a účinné látky: jedná se o poloparazitickou rostlinu či spíše keřík, který se vyskytuje na dřevinách a řazen je do čeledi santálovitých. Jeho větve tvoří trsy s průměrem až 1 metr. Listy jsou přisedlé a podlouhlé a žluté květy se objevují v březnu a dubnu. Plodem je nepravá bobule, jež má v Evropě bílou či mírně nažloutlou barvu. Jmelí bílé obsahuje polypeptidy, lektiny (zejména glykoproteiny), cholín, triterpenické kyseliny (stejně jako mateřídouška) a další účinné látky.
Užitečné části: používají se mladé větve s listy.
Jmelí bílé má léčivé účinky, ale…
Účinky jmelí bílého se dají považovat za opravdu zajímavé. Uváděno bývá např. v souvislosti se snížením krevního tlaku a zklidněním srdeční činnosti, takže je doporučováno starším lidem. Na tom se ostatně podílí i jeho pozitivní působení na potíže kloubů (záněty a artrózy), případně na aterosklerózu, tedy kornatění tepen. Zmínit navíc musíme i močopudné účinky jmelí bílého, stejně jako podporu fungování peristaltiky střev, což jsou rovněž zajímavé vlastnosti.
Mohlo by vás zajímat: jmelí bylo důležité v náboženské tradici mnoha národů evropského starověku. Byly mu přisuzovány různé účinky, neboť se stávalo symbolem života i ochranným talismanem.
Zároveň by mělo účinkovat na potíže nervové soustavy či pokožky a navíc umí vyvolat děložní stahy. Kromě těchto účinků bývá jmelí bíle dáváno do souvislosti s dalšími, a to velmi závažnými onemocněními. Předně se uvádí protirakovinné působení, protože údajně dovede zpomalovat růst nádorů, a to především vaječníků a plic. V neposlední řadě bývají zejména ve Spojených státech amerických výtažky ze jmelí používány k podpoře léčby AIDS, neboť u lidí takto postižených dokáže zlepšovat imunitu.
Upozorňujeme: jak je patrné z tohoto výčtu, naprostá většina jmenovaných potíží patří k velmi závažným. Ještě než tedy jmelí bílé vyzkoušíte, určitě absolvujte konzultaci u svého lékaře! Může tak předejít případným rizikům, která mohou být dosti závažná.
Je jmelí bílé jedovaté?
Jmelí se jako léčivka používalo již ve starověku, přičemž vzhledem ke svému růstu bylo vždy považováno za tajemné. Taková aura jej přitom částečně obklopuje i dnes. Často totiž bývá uváděno, že je jedovaté. Jenže není to tak jednoznačné. Bobule byste skutečně konzumovat neměli, protože při požití většího množství budou mít negativní vliv na organismus. V každém případě by jej raději vůbec neměli požívat kojenci a těhotné ženy (vzhledem k výše popsaným účinkům na děložní stahy).
Využití v kuchyni
Ze jmelí bílého si můžete připravit různé přípravky, které mohou být účinné při výše zmíněných neduzích. Vyrobit si lze kupříkladu tinkturu, nicméně při tepelné úpravě se ztratí účinné látky. Bývá tedy spíše doporučován macerát, což je výluh z rostliny zastudena. Stačí nechat zhruba 3 gramy listů přes noc v 1 litru studené vody. Pak nepřijdou o svůj kladný vliv na organismus, neboť výluh bude plný účinných látek. Tuto rostlinu byste měli ovšem využívat střídmě, protože ve větším množství může způsobovat trávicí potíže, jako je např. nevolnost a v některých případech i průjmy.
Lze jmelí bílé pěstovat?
Pěstování jmelí není vůbec složité. Stačí lepivé bobule přichytit na větve stromů. Ovšem musí být zralé, a to jsou v období od listopadu zhruba do konce března či začátku dubna. Musíte také použít správný poddruh, tedy např. jmelí z jehličnatého stromu bude růst opět jen na stromě jehličnatém. Dodejme, že se tato rostlina nemnoží sama, ale pouze za pomoci ptactva. Navíc vás nesmí překvapit, že hlavně na začátku neroste příliš rychle, takže si budete muset počkat. Na druhou stranu délka vegetativního života může činit až 40 let, přičemž někdy dokonce dosahuje až 70 let!
Napište komentář