Třešně (třešeň obecná): velmi oblíbené ovoce, které vám prospěje

Latinský název: Prunus avium

Léčivé účinky třešní jsou velmi široké
Třešně

Třešně jsou ovoce, které se s oblibou používá v kuchyni, ale zároveň mohou blahodárně působit na lidské zdraví. Kladný vliv mají kupříkladu na trávení.

Výskyt: třešně jsou druhem ovoce, který se u nás pěstuje již od středověku, ač původně pochází z Malé Asie. Jedná s o plody zejména třešně obecné, což je strom z rodu slivoň, kam se řadí např. i višeň, švestka či broskvoň.

Popis a účinné látky: třešeň obecná neboli ptačí je až 35 m vysoký strom, který botanici řadí do čeledi růžovitých. Jeho koruna je vejčitá, listy obvejčité a až 15 cm dlouhé. Květy jsou oboupohlavné a mají bílou barvu. Plodem je červená kulovitá peckovice, která dozrává v červenci, kdy už se může zabarvit temně do ruda. Ačkoli jsou v ČR nejznámější červené třešně, existují ve velkém množství variant. Liší se tedy nejen velikostí, ale také barvou, která může být i žlutá anebo dočerna.

Třešně obsahují mnoho účinných látek. Dokonce se ví, že vyjma vitamínu B12 obsahují všechny podstatné živiny, ačkoli ne všechny ve větším množství. Kromě vody a sacharidů se jedná především o vitamíny (hlavně A, C a kyselinu listovou) a dále minerální látky jako železo, jód, draslík, vápník, hořčík nebo zinek.

Užitečné části: využívány jsou právě plody.

Léčivé účinky třešní jsou velmi široké

Příznivé účinky třešní na lidské zdraví jsou vzhledem k výše zmíněnému obsahu účinných látek skutečně široké. Tak například mají kladný vliv na trávení a vylučování, díky čemuž jsou doporučovány i při hubnutí. Zároveň dokážou čistit játra, ledviny i krev a zmínit musíme i antioxidační účinky, takže přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem, čímž působí proti stárnutí organismu.

Třešně pozitivně působí na štítnou žlázu a díky vysokému obsahu vápníku také na kosti, vaziva a zuby. Uváděny jsou i velmi zajímavé účinky na paradentózu, tedy na zánět dásní a závěsného aparátu, a vůbec jejich protizánětlivé účinky, včetně artritidy (zánětlivé onemocnění kloubů). Zkusit je navíc mohou i lidé trpící dnou, revmatismem či potížemi s pokožkou. Některé studie navíc uvádějí, že by třešně mohly příznivě působit na léčení cukrovky, neboť údajně podporují produkci inzulínu.

Třešně lze konzumovat syrové i tepelně upravené

Třešně se asi nejčastěji konzumují syrové, kdy také obsahují nejvíce účinných látek. Jinak ale mají mnohem pestřejší využití. Můžete si z nich připravit kompoty, marmelády, bublanina, sladké moučníky, zmrzlinu a uplatnění naleznou i jako dekorace na dortech. Kromě toho se z nich rovněž připravují nejrůznější nápoje, a to jak nealkoholické jako např. ovocná šťáva, džus anebo ochucená kola, tak alkoholické. Sem patří např. likéry, pálenky a v neposlední řadě třešňové pivo.

Upozorňujeme: z třešní se tedy dají vyrobit pokrmy i nápoje. Jenže toto ovoce částečně projímá a neměli byste jej tedy kombinovat s tekutinami, a to zejména s mlékem. Cukry v třešních s nimi totiž kvasí, což se následně může projevit ne právě žádoucím způsobem.

Základy pěstování třešňových stromů

Ideální místo pro vysazení třešní by mělo mít průměrnou roční teplotu okolo 8 °C. Nesmí přitom ale být ani moc vlhké, ani moc suché. Důležitá je i dobře propustná půda. K zasazení by mělo dojít na jaře či na podzim a optimální je samozřejmě pečovat o větve a výhony. Třešeň navíc vyžaduje pravidelné hnojení. Začít byste s ním měli v době rašení a skončit se začátkem srpna. Na závěr doplňme, že pokud se budete o stromky starat dobře, plodit budou vždy v červnu a červenci.

Sdílet příspěvek:

2 komentáře

  1. Nesouhlasím s panem Svobodou, ani se všemi dalšími, kteří tvrdí, že třešně jsou drahé, to není pravda, drahý je jejich sběr. Cena této práce je dnes jiná, než byla kdysi. Navíc je to práce značně riziková, při níž hrozí pád ze stromu a žebříku. To není sedět v kanceláři. Tak se pro příště všichni trochu zamyslete, než začnete psát hlouposti.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*