Bez černý je keř či strom, jehož květy a plody mohou mít zajímavé léčivé účinky. Pozitivní vliv má kupříkladu na trávicí soustavu, ale mohou pomoci i s mnoha neduhy.
Výskyt: bez černý je velmi rozšířen v Evropě a také v jihozápadní Asii, v České republice ho můžeme hledat v lesích, hájích, křovinách, u plotů či jak ozdobný keř.
Popis a účinné látky: jedná se o keř či strom vysoký až 7 m v některých případech až 10 m. Listy jsou lichozpeřené a vstřícné, vejčité a pilovité. Plody černého bezu jsou zhruba 6 mm velké. Bez černý kvete od května do června. Jeho lidové názvy jsou bezinka, kozičky, ale existují i mnohá další označení. Květ obsahuje silici, samburigrin, glykosid rutin či tříslovinu, ve zralém plodu jsou pak organické kyseliny, vitamín A i C, silice nebo cukr.
Užitečné části: z bezu černého můžeme využít plod (bobule) a květ, v krajních případech pak i sušený list, nepoužívejte však listů a kůry, minimálně ne k vnitřnímu použití. O rizicích se více dočtete níže.
Léčivé účinky bezu černého
Bez černý má poměrné rozsáhlé využití v potravinářství a lékařství. V tomto ohledu má hned několik uplatnění, neboť se používá při následujících neduzích.
- Zácpa, průjem a nadýmání je častý problémem každého z nás. Využijte tedy bez jako vhodný tišící prostředek proti křečím trávicího traktu nebo ostatním problémům.
- Působí proti zánětům mandlí kloktáním a také proti bolestivým zánětům (ischias, bolest páteře apod.) formou šťávy z plodu.
- Účinný je i proti horečkám z nachlazení ve formě horkého nálevu s květy bezu černého. Způsobuje zvýšené vyměšování potu a moče. Pro vyvolání pocení budete potřebovat 2 lžičky květu do jednoho šálku horké vody.
Zdravotní rizika užívání
Ačkoli se v dřívějších dobách používala v lidovém léčitelství i kůra a listy, v současné době jsou dle některých názorů tyto části považovány za poněkud jedovaté, a to kvůli obsahu sambucinigrinu a sambucinu. Proto se často nedoporučuje jejich vnitřní užívání. Mohlo by totiž dojít k silnému zvracení, průjmům a celkové slabosti. Takové příznaky ovšem mohou být spojeny i s konzumací většího množství syrových plodů. Tepelná úprava či sušení ale negativní účinky eliminují, takže rostlinku lze používat bez obav.
Bez v kuchyni
Rostlinu je možné využít v kuchyni, a to při různých příležitostech. Připravit si z ní můžete kupříkladu kosmatice, tedy smažené květy černého bezu, které se obalují v těstíčku z tmavého piva, vejce, polohrubé mouky, mletého zázvoru, soli a pepře. Z květů si lze jednoduše vyrobit rovněž horký čaj, pro jehož přípravu budete potřebovat 2 lžičky květu do jednoho šálku horké vody. Jak postupovat? Necháte pouze po určitou dobu louhovat, scedíte a následně už můžete pít. Není to tedy vůbec složité.
Připravit si lze i med z černého bezu. Nachystejte si 30 až 40 velkých květů, 1 litr vody, 3 citrony a 1 kg cukru krupice. Květy zbavíte stonků, odstraníte nečistoty, květy dále roztrháte na malé kousky, zalijete vodou a přidáte plátky citronu (citron důkladně omyjte). Poté vaříte přibližně 10 až 15 minut a ideálně 24 hodin necháte odstát na chladnějším místě. Pak přecedíte ideálně přes sítko, do výluhu přidáte cukr a za častého míchání vaříte na mírném ohni přibližně 90 minut, dokud med nezhoustne.
Doporučujeme: podle našeho návodu si můžete snadno připravit rovněž bezinkový sirup, který je chutným a zdravým nápojem, který si zamiluje celá rodina.
Bez černý a pěstování
Pěstování bezu černého není složité a zvládne ho prakticky každý. Rostlině se daří na slunném stanovišti, může růst ale i ve stínu. Prosperovat bude především v hlinitopísčité půdě, která bude zásobená vodou a živinami. Poradí i s nízkými teplotami, neboť dobře snáší mrazy, stejně jako podzimní a jarní mrazíky. Černý bez plodí už na jednoletých výhonech. Množit jej přitom můžete semeny, v průběhu jarních a letních měsíců ale také řízkováním nebo hřížením (vložením dřevnatějícího výhonu do půdy).
Fotogalerie:
Ačkoliv je v článku zmíněno nepoužívat list nebo kůru černého bezu, mám opačnou zkušenost. Než začne kvést, nasbírám list, nařežu jej na drobné kousky a naplním zavařovací sklenici. Zaliji to běžnou kořalkou (37,5), nechám v temnu 6 týdnů, občas protřepu a pak zcedím. Svého času mi to zachránilo koleno před operací. Působí velmi rychle a spolehlivě.
Kolegyně vyzkousela zabaly z listů černého bezu na paty-zbavila se tzv.ostruh. Zkusim to taky. Je to nejméně 3 osoba s touto zkusenosti.
Dobrý den, jak přesně tento zábal děláte ?
MILADA