Spirulina: zdroj účinných látek a energie vhodný pro vegetariány, vegany i sportovce

Latinský název: Athrospira

Spirulina jako potravinová bomba
Spirulina

Spirulina obsahuje velké množství účinných látek, takže např. z hlediska proteinů jde o jeden z nejlepších rostlinných zdrojů vůbec. Jedná se tedy o výtečný doplněk pro vegetariány a vegany.

Výskyt: spirulina se běžně vyskytuje ve sladkých vodách v Africe, Asii a na americkém dvojkontinentu. Pěstována je přitom zejména v Japonsku, kde patří k velmi populárním potravinám.

Popis a účinné látky: jde o rod sinic, ač je mnohdy nepřesně označována za řasu (tou je naopak chlorella). Její buňky jsou cylindrické a vlákna stočená do šroubovice. Mnohem zajímavější než vzhled, jsou ovšem obsažené účinné látky. Ve spirulině se totiž nachází velké množství vitamínů, chlorofylu, fykocyaninu či bílkovin, ale lidskému tělu dodává rovněž minerály a stopové prvky.

Užitečné části: používána je celá sinice.

Spirulina jako zdroj účinných látek

Spirulina skutečně obsahuje velké množství účinných látek, takže např. z hlediska proteinů jde o jeden z nejlepších rostlinných zdrojů vůbec. Jedná se tedy o výtečný doplněk pro vegetariány a vegany. Tato zelená potravina není zkrátka nadarmo běžně řazena mezi tzv. superpotraviny. S čím nám ale může konkrétně pomoci? Tak například podporuje imunitu organismu a jedná se o velmi účinný antioxidant. Podílí se tedy na zpomalení stárnutí, a to i díky dalším vlastnostem. Se spirulinou také dosáhnete stabilizace hladiny cholesterolu a bývá doporučována i při různých dietách.

Tato sinice vám rovněž může pomoci při ledvinových onemocněních, přičemž tento párový orgán pomáhá také chránit. Pozitivně ovlivňuje i zažívání, anémii (chudokrevnost) a podporuje mozkovou aktivitu. Vhodná je rovněž při celkové detoxikaci organismu, při vysokém krevním tlaku a v průběhu infekčních onemocnění. Kromě toho se spirulina podílí na zdraví pokožky, vlasů či nehtů, ale také zubů a kostí. Kladně pak působí také na únavu a zrak. A aby toho nebylo málo, mluví se rovněž o jejich protinádorových účincích. Jedná se tedy skutečně o velmi prospěšnou potravinu.

Upozorňujeme: i když spirulina nemá výrazné vedlejší účinky, někdy může způsobovat alergické reakce. Používat by ji neměli lidé s autoimunitním onemocněním a fenylketonurií (poměrně vzácná dědičná porucha metabolismu).

Kde spirulinu vůbec koupit?

Spirulina je dnes k dostání v mnoha internetových i kamenných obchodem se zdravou výživou, a to ve formě prášku, tobolek či tabletek. Tyto varianty jsou přitom výživově v podstatě totožné. Navíc může být součástí i některých zdravotních tonik a nalézt ji lze rovněž v některých čokoládách. Každopádně vám nedoporučujeme nakupovat podezřele levné produkty, které někdy mohou obsahovat i toxické látky. Určitě také dodržujte dávkování uvedené výrobcem daného produktu a v případě potíží po konzumaci se poraďte se svým lékařem.

Co se týče chuti, ta může někomu vadit, což ale není pravidlem. V každém případě ji lze využít při přípravě smoothie, které si je možné udělat jen tak, ale také před či po sportovním výkonu. Přimíchat ji můžete rovněž do různých kaší, jogurtů nebo pomazánek. Chuťově tedy nemusí být vůbec cítit. Pokud nicméně chcete, aby v této potravině zůstaly zachovány všechny účinné látky, nepodrobujte ji tepelné úpravě, protože tím dochází k jejich ničení.

Doporučujeme: chcete-li podpořit účinky spiruliny, můžete ji např. zkusit konzumovat v kombinaci s další již zmíněnou zelenou superpotravinou, totiž s chlorellou.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*