Acai berry (euterpe brazilská): ovoce, které zatočí s volnými radikály

Latinský název: Euterpe oleracea

Acai berry
Acai bobule

O existenci acai berry už jste s největší pravděpodobností slyšeli. V současné době se také jedná o velmi „propírané“ ovoce, neboť se z něho mj. vyrábějí zdravé nápoje.

Výskyt: acai jsou plody tropické palmy s názvem euterpe brazilská (Euterpe oleracea), která se ovšem ve své původní domovině, tedy v Brazílii nazývá právě acai. Tento strom přirozeně roste i na jiných místech Jižní Ameriky, a to především na východě Amazonie.

Popis a účinné látky: euterpe brazilská může dorůstat až do výšky 20 metrů (někdy pouze tři metry), nicméně často bývá i několikanásobně nižší. Kmen je hladký, listy zpeřené a reduplikátní. Květenství vyrůstá pod listovou růžicí, květy mají smetanově bílou barvu. Plody jsou kulovitého tvaru a purpurově černou barvu a trošku připomínají o něco větší borůvky. Strom přitom může kvést a plodit v průběhu celého roku. Nachází se v nich přitom vláknina, omega-3, 6 a 9 nenasycené mastné kyseliny, velké množství vitamínů, a to C a zástupci skupiny B, dále beta-karoten (provitamín A), flavonoidy a minerální látky jako draslík, vápník, magnézium či zinek.

Užitečné části: využívány jsou především plody.

Acai berry jako výtečné antioxidanty

Produkty z plodů, které jsou mnohdy nazývané acai berry, rozhodně stojí za to, abyste je zařadili do rodinného jídelníčku. Některé z výše zmíněných a dalších účinných látek jsou totiž výtečnými antioxidanty, takže jejich konzumací můžete účinně bojovat s volnými radikály, tedy s vysoce reaktivními molekulami kyslíku vznikající jako vedlejší produkt látkové výměny přímo v našem organismu, čímž byste měli zpomalit proces stárnutí. Rozhodně tedy „bod“ pro toto ovoce, není ovšem ani zdaleka jediný.

Hovoří se totiž také o mnoha dalších kladných účincích na lidské zdraví, ačkoli vědci mnohé z nich zatím tak úplně nepotvrdili. V každém případě bývají výrobky z bobulí acai často doporučovány v průběhu procesu hubnutí, při detoxikaci organismu, ale pozitivně by měly působit i na imunitu nebo snižování hladiny škodlivého LDL cholesterolu. Zároveň se mluví o jejich vlivu na trávicí systém, krevní oběh, případně o účinné prevenci proti nádorovým onemocněním.

Upozorňujeme: acai berry obsahují poměrně vysoké množství sacharidů. S jejich konzumací to tedy určitě nepřehánějte, ačkoli se v žádném případě nejedná o nejnezdravější cukry na světě.

Acai berry čerstvé neseženete. V jaké formě si je pořídit?

Bobule acai sice vzhledem připomínají borůvky, ovšem většinu tvoří pecka. To nás ovšem příliš trápit nemusí, protože čerstvé je v České republice stejně neseženete. Jedná se totiž o ovoce, které velmi špatně snáší transport. Obvykle se tedy dají pořídit ve formě prášku, šťávy, džusu či sušené, případně jako tobolky a k dispozici je také pyré. A jak vlastně acai berry používat v kuchyni? Kromě zakoupené šťávy či džusu si můžete připravit i další nápoje, neboť tyto bobule se mohou stát perfektní součástí různých smoothie. Samozřejmě se ale také nabízí využití při přípravě rozličných sladkých pokrmů.

Pokud chcete antioxidační a další účinky tohoto ovoce rovněž vyzkoušet, máme pro vás recept na smoothie s acai berry. Do mixéru dejte ovoce, tedy banán, lesní plody, jablečnou šťávu a acai ve formě prášku. Všechny suroviny rozmixujte a nalijte do nějaké nádoby. Nápoj lze konzumovat samotný, ale přidat lze i müsli či čerstvé nakrájené ovoce (např. kiwi). Tento tekutý pokrm může být v každém případě výtečným zdrojem energie (nejen) pro sportovce.

Pěstování euterpe brazilské

Euterpe brazilská je sice tropický strom, přesto je jeho pěstování možné i v našich podmínkách. Tento druh lze totiž pěstovat i jako pokojovou rostlinu. Nejprve je nutné nechat vyklíčit semena, a to v mírně vlhkém substrátu. Následně rostlinu dejte na slunné či polostinné stanoviště s teplotou 20 až 25 °C. Substrát by měl být dobře propustný, výživný, s příměsí rašeliny a písku. Důležitá je rovněž pravidelná zálivka. Doplňme, že v zimě je rostlinu vhodné přemístit do chladnější místnosti s teplotou mezi 5 a 15 °C.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*