Pažitka pobřežní u nás patří mezi nejpoužívanějších koření. Méně už se ovšem ví, že disponuje také zajímavými účinky na lidské zdraví.
Výskyt: tento druh pažitky má raději studenější oblasti. Zcela běžně tedy roste na severu Asie, v Severní Americe a Evropě. Přirozeně se přitom vyskytujete i v České republice.
Popis a účinné látky: pažitka (lidově šnytlík) sice silně připomíná trávu (viz např. termín „pažit“), nicméně patří do čeledí amarylkovitých jako třeba česnek. V každém případě se jedná o trvalku, která dorůstá do výšky 20 až 40 cm. Listy jsou kulovité a duté a květy, které se objevují od května do července, mají obvykle nachové až fialovou, výjimečně i bílou barvu. Plodem je tobolka. Možná vás překvapí obsah účinných látek v pažitce, kterých není málo. Jedná se o vitamíny (zejména C, ale také A a B), minerály jako draslík, vápník či železo, ale také silici, alicin, flavonoidy či vlákninu.
Užitečné části: konzumovány jsou především listy, ale k tomuto účelu lze využít i květy.
Pažitka a její léčivé účinky
Pažitka pobřežní je u nás jedno z nejpoužívanějších koření. Méně už se ovšem ví, že disponuje také zajímavými účinky na lidské zdraví. Na úvod můžeme jmenovat např. podporu chuti k jídlu a trávení a zároveň účinný boj proti střevním parazitům. Máte-li tedy problémy se zažíváním, měli byste do svého jídelníčku pažitku rozhodně zařadit. Zmínit navíc musíme rovněž protizánětlivé účinky a ochranu proti různým plísním, které mohou být dosti nepříjemným problémem.
Pažitka má také antioxidační vlastnosti a pozitivně působí rovněž na kardiovaskulární systém. Snižuje totiž krevní tlak a zároveň snižuje i produkci škodlivého LDL cholesterolu. Kladný vliv má navíc i na imunitu, stejně jako na různé orgány v těle, mozek a ledviny nevyjímaje. Pažitku pobřežní lze konzumovat i pro zdraví kostí a podle některých názorů dokáže také působit preventivně proti civilizačním chorobám, a to i proti různým druhům rakoviny.
Využití pažitky v kuchyni
V kuchyni můžete pažitku v podstatě využít všude tam, kde jste zvyklí používat cibuli. Tato rostlina má totiž cibulovou chuť, nicméně není tak ostrá a výrazná. Zároveň voní pěkně po česneku a dokáže zvýraznit slanou chuť jídel, která tedy není potřeba tolik solit. Jedná se tedy o zdravé a velmi chutné koření. Konkrétně jej můžete použít v salátech, pomazánkách, polévkách, omáčkách a k dochucení mnoha dalších jídel. Ostatně vynikající je i samotná, a to na chlebu s máslem.
Velice zajímavou kuchyňskou ingrediencí se může stát rovněž pažitkové pesto. Bylinku stačí opláchnout a nakrájet s paprikou na větší kousky. Pak už jen dáte do nádoby, přidáte olej, sůl a rozmixujete. Uchovávat můžete v uzavřené sklenici v ledničce. Připravit si navíc lze i pažitkové vinaigrette, tedy chutnou a zdravou salátovou zálivku. Pouze smícháte olivový olej a bílý vinný ocet, a to v poměru 3:1, a následně přidáte nadrobno nakrájenou pažitku, sůl, pepř a vylisovaný česnek.
Mohlo by vás zajímat: tato rostlina bývá někdy dělena na dva poddruhy, tedy na pažitku pobřežní pravou a pažitku pobřežní horskou. Z hlediska chuti a vlastností ale mezi nimi není v podstatě rozdíl. Sehnat lze ovšem i pažitku čínskou, která je využívána v tradiční čínské medicíně a její chuť se více podobá česneku. Tento druh můžete tedy rovněž vyzkoušet.
Jak si pažitku pobřežní vypěstovat?
Pažitka není nijak náročná na pěstování, takže to zvládne opravdu každý. Umístit ji přitom můžete jak na zahradu, tak na balkon či za okno. Semena vyraší zhruba za 20 dní a první sklizeň obvykle nastává po necelých dvou měsících. Pažitka vyžaduje dostatečnou zálivku a vhodné je i sestřihávání několikrát do roka, aby neuschla. V každém případě jako trvalka dokáže přežít zimu i venku. Budete-li ji mít ovšem doma, ideálně na nějakém nepříliš teplém místě, můžete sklízet i v průběhu zimních měsíců.
Tip na závěr: pažitka pobřežní není příliš vhodná k sušení, takže ji konzumujte čerstvou, případně ji dejte zamrazit. Pak ji můžete mít k dispozici v podstatě po celý rok.
Fotogalerie:
Napište komentář