Stévie je zdravá alternativa cukru, neboť se jedná o přírodní sladidlo, které žádný cukr neobsahuje. Proto nemá negativní účinky na organismus.
Výskyt: stévie se původně vyskytovala pouze ve Střední a Jižní Americe, kde ji místní indiáni používali jako sladilo, ale také pro její léčivé účinky. Dnes se i přes určité obtíže (viz níže) pěstuje a používá v mnoha zemích světa, přičemž stále častěji nahrazuje klasický cukr.
Popis a účinné látky: tato vytrvalá rostlina z čeledi hvězdnicovitých, do které patří např. i devětsil lékařský, heřmánek pravý nebo řebříček obecný, může dorůstat až do výšky 80 cm, někdy i 1 metru, přičemž má kopinaté listy a bílé květy. Obsahuje účinné látky jako flavonoidy, především ale sladké látky, a to zejména stevosoid, rebaudiosid C a rebaudiosid D.
Užitečné části: používány jsou listy, a to především v sušeném stavu.
Proč začít používat stévii sladkou?
Výše zmíněné sladké látky jsou všechny mnohonásobně sladší než cukr, přesto je stévie takřka nekalorická. Doporučována tedy bývá jako sladidlo při hubnutí, ačkoli svým způsobem pomáhá udržovat návyk na sladkou chuť. Konzumovat ji v každém případě mohou i diabetici, neboť pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi. Navíc nepůsobí negativně na chrup, což bývá problém cukru, a dokonce pomáhá zabránit potížím jako paradontóze, tedy zánětu tkání v okolí zubů.
Z výše uvedeného je patrné, že je stévie skutečně ideálním sladidlem pro 21. století. Jenže se nejedná pouze o zdravou náhražku cukru, ale zároveň má další pozitivní účinky na lidské zdraví. Tak například podporuje trávení, kladně působí na krevní tlak, slinivku břišní a vhodná je i při kožních problémech, tzn. při potížích s akné či ekzémy či špatně se hojícími ranami. Mluví se rovněž o podpoře psychické aktivity a údajně dokáže rovněž eliminovat touhu po alkoholu a nikotinu.
Mohlo by vás zajímat: ač je dnes stévie brána jako zdravé sladidlo, vždy tomu tak nebylo. V minulosti
totiž byla označována za mutagen a upozorňováno bylo i na další rizika. Žádné se ovšem nakonec neprokázalo a spekuluje se, že mohlo jít o tlak výrobců umělých sladidel.
Kde si stévii sladkou pořídit a jak ji používat?
V současné době si lze stévii sladkou pořídit na mnoha místech, a to ve formě tablet, extraktů anebo sušených listů. Použít ji přitom můžete ke slazení klasických nápojů jako čaje či kávy, ale také při přípravě
různých pokrmů, tzn. marmelád, cukrovinek anebo sladkých omáček. Stévie se navíc stává stále častěji součástí běžně prodávaných produktů, tedy především potravin a nápojů, ve kterých nahrazuje cukr, což je určitě velmi dobrá zpráva. Doporučujeme si však stévii pěstovat doma nebo ve skleníku kvůli náchylnosti na nízké teploty.
Stévii můžete pěstovat i doma v květináči
Stévii si nemusíte pouze kupovat, ale lze si ji rovněž vypěstovat. K tomu můžete využít zahradu či skleník, ale jde to i v květináči za oknem. Pěstování přitom vůbec není složité, ale měli byste zvolit zahradní substrát s dostatečným obsahem humusu. Další podmínkou je, aby rostlina měla dostatek světla a tepla (ideálně nad 25 °C), protože stévie je vysoce náročná na teplo.
Při teplotě pod 10 °C rostlina zastavuje růst a při poklesech teplot k 5 °C vadne. Listy přitom rostou velmi rychle a doplňme, že jich z jedné stévie lze získat až 500 gramů. Na zimu je ideální sestřihnout rostlinu na 10 až 15 cm nad zem a následně udržovat mírnou vlhkost substrátu. Listy sice uschnou, ale z kořene na jaře opět vyrazí nové.
Tip na závěr: doporučujeme koupit již vypěstovanou stévie a umístit na slunné místo za okno – tím zaručíme, že stévie nepřijde do styku s nízkou teplotou, na kterou je velmi náchylná. Stévie roste zejména v jarních a letních slunných dnech velmi intenzivně.
Fotogalerie:
Napište komentář