Látky, které máta peprná obsahuje, mohou významně ovlivňovat trávicí soustavu člověka. Tato bylinka má ovšem i další kladné účinky a navíc ji lze v kuchyni využít mnoha způsoby.
Výskyt: ačkoli se v současné době máta peprná pěstuje po celém světě, a to především v mírných pásech, její původní domovinou je s největší pravděpodobností západní Evropa. Ve volné přírodě ji dnes ovšem téměř nenalezneme.
Popis a účinné látky: máta peprná patří mezi vytrvalé byliny a dle vědecké klasifikace patří do čeledi hluchavkovitých. Dosahuje výšky až tři čtvrtě metru, lodyha je přímá, listy řapíkaté a květy mají růžovou či nafialovělou barvu. Mezi nejzajímavější účinné látky nepochybně patří silice, jejíž součástí je především mentol, ale také třísloviny, flavonoidy nebo hořčiny.
Užitečné části: sbírána je nať.
Jaké jsou účinky máty na lidské zdraví ?
Látky, které máta peprná obsahuje, mohou významně ovlivňovat trávicí soustavu člověka. Dokážou totiž pomáhat při křečích, zánětech, nechutenství i nevolnosti a navíc umí zklidnit podrážděný žaludek. Zároveň působí proti nadýmání, ale zdůraznit musíme především jejich kladný vliv na celkové fungování metabolismu, díky čemuž mohou efektivně pomáhat i s hubnutím. Podílí se však také na správné funkci takových orgánů, jakými jsou žlučník, játra nebo slinivka břišní.
Čaj z máty peprné vám může výrazně prospět, pokud trpíte častou únavou anebo psychickými potížemi, tedy např. depresemi. Vzhledem ke stimulujícím účinkům duševních procesů se zároveň podílí na celkovém zlepšení paměti. Mátu peprnou navíc nemusíte ani konzumovat, aby byla zdraví prospěšná. Inhalace výparů z odvaru totiž dokáže díky vysokému obsahu mentolu uvolňovat dýchací cesty, obklady pak mají kladný vliv na bolest hlavy a v neposlední řadě s nimi lze vyzrát i na různé kožní problémy jako třeba akné či vyrážky.
Využití máty peprné v kuchyni
Rostlina má poměrně výraznou chuť, takže není divu, že jeden z lidových názvů zní „pepřová máta“. V kuchyni se tato bylinka, respektive její listy používají k dochucování omáček, salátů a někdy bývají využívány i při přípravě různých druhů masa a zeleniny. Máta ovšem nachází uplatnění i při výrobě celé řady nápojů, mezi které patří i alkoholické nápoje jako Mojito nebo „Zelená“. Z průmyslové hlediska je potom používána rovněž k výrobě žvýkaček či mentolových bonbonů.
Chcete-li účinky této bylinky vyzkoušet z dlouhodobého hlediska, můžete si pravidelně připravovat zdravý čaj z máty peprné. Příprava je opravdu jednoduchá. Tři lžičky sušených listů zalijete zhruba půl litrem vody a necháte čtvrt hodinky luhovat. Kromě toho lze čaj z máty peprné připravit i v kombinaci s dalšími zdravými bylinkami, mezi něž kupříkladu patří meduňka lékařská.
Máta peprná a pěstování
Máta peprná patří mezi bylinky, které mají velmi rády vlhkost, při pěstování je tedy velmi důležitá pravidelná zálivka. Nejvíce bude prosperovat v polostínu, nicméně budete-li ji skutečně svědomitě zalévat, dařit se jí může i na slunných stanovištích. Vybrané místo by ovšem mělo být chráněno před větrem. Co se týče zeminy, žádné speciální nároky rostlinka nemá, vhodné je ovšem zvolit dobře propustnou půdu, která nebude vodu příliš zadržovat.
Upozorňujeme: máta peprná patří mezi bylinky, které milují kočky. Pokud ji tedy budete pěstovat, prospějete tím nejen sobě. Na tyto čtyřnohé tvory totiž rostlina působí podobně jako šanta kočičí.
Fotogalerie:
Napište komentář